Menu
9 Aralık 2017

National Geographic’in paylaştığı görüntüler can acıttı!

fotoğraf: National Geographic/Paul Nicklen

Şu anda buz ve karla kaplı olması gereken adada; yiyecek bulmak için çöpleri karıştıran bir deri bir kemik kutup ayısının görüntüleri, küresel ısınmaya dair gerçekleri yüzümüze çarpıyor.
 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

National Geographic fotoğrafçısı Paul Nicklen’in Kanada’nın Baffin Adası’nda açlıktan ölmek üzere olan bir kutup ayısını, ölümünden hemen önce görüntülediği fotoğraflar; küresel ısınma felaketini ‘can acıtan’ şekilde gözler önüne serdi.

Heart-Wrenching Video: Starving Polar Bear on Iceless Land

Kanada’nın kuzeyindeki Baffin Adası küresel ısınmanın en şiddetli biçimde yaşandığı bölgelerden biri. Şu anda buz ve karla kaplı olması gereken adada; bir deri bir kemik kalmış bir kutup ayısı yiyecek bulmak için çöpleri karıştırıyor. Kutup ayısının çiğnediğinin eski bir kar mobilin koltuğu olduğunu söylüyor Nicklen.

17 yıldır National Geographic için çalışan doğal yaşam fotoğrafçısı ve biolog Paul Nicklen; aynı zamanda, kar amacı gütmeyen, hikayeler ve fotoğraflarla doğanın korunmasına yönelik çalışmalar yapan Sea Legacy isimli bir firmanın ortağı. Nicklen bu çalışmayı da Sea Legacy için yaptığı bir yolculuk esnasında yapmış.

Kutup ayısının son anlarını filme alırken ekibiyle birlikte gözyaşlarına boğulduğunu söyleyen fotoğrafçı, kutup ayısının ölümüne neden müdahale etmediğine dair şöyle açıklamada bulunuyor;

“Eğer, kutup ayısının ölümüne yiyecek vererek ya da daha başka bir şekilde müdahale etseydim, süreci yalnızca biraz daha uzatacak ve Kanada’nın yasalarına aykırı davranmış olacaktım. Bunun yerine insanlarda farkındalık yaratmak için, hayvanın yavaş ve acılı ölümünü görüntüleyerek sosyal medyada paylaştım. İklim değişikliğinin neye sebep olduğunun görsel kanıtını oluşturdum.”

“Bilim insanları kutup ayılarının soyu tükeniyor dediği zaman, insanların bunun gerçekten ne demek olduğunu anlamasını istedim. Açlıktan ölmek üzere olan bir kutup ayısı işte böyle görünüyor. Bu görüntüler beni iyi hissettirmiyor, ama ilgisizliğin duvarlarını yıkmak için güzel ve acı verici şeyleri paylaşmamız gerektiğini biliyorum.”


Peki ‘ilgisizliğin duvarlarını yıkmayı’ başarıyor mu Nicklen?

Şu ana kadar 3.5 milyon kere görüntüleniyor fotoğraflar. Kimi yorumcular tarafından kutup ayısının ölümüne seyirci kalmakla eleştirilse de, Nicklen çoğunluğun asıl amacını anladığını savunuyor.


Kutup ayıları tüm dünyada iklim değişikliğinin poster yüzü

Şu anda buz ve karla kaplı olması gereken adada; yiyecek bulmak için çöpleri karıştıran bir deri bir kemik kutup ayısının görüntüleri, küresel ısınmaya dair gerçekleri yüzümüze çarpıyor.

Kutuplarda, 19 ayrı bölgede yaklaşık 25.000 adet kutup ayısı yaşıyor. Son 10 yılda sayılarının %20’den fazla düşüş gösterdiği belirtiliyor.

Kutup ayıları, doğal yaşam alanlarında buz tabakalarını kırıp, balık ve foklarla besleniyor.

Bilim adamları kutup ayılarının yaşam alanlarında gerçekleşen ‘erime’ yüzünden doğal yaşam alanlarının yok olması sebebiyle; kutup ayılarının ‘açlık tehditi’ ile karşı karşıya olduğu ve nesillerinin tükenmekte olduğunu belirtiyorlar. İklim değişikliği  yüzünden kutup ayılarının neslinin 2050 yılına kadar yok olacağı tahmin ediliyor.

 


Kaynak: National Geographic, Washington Post, NTV

 

 

 

 


Herkes bilsin