Menu
25 Ağustos 2017

'Dünyanın Akciğerleri' olarak bilinen Amazon Ormanları madenciliğe açılıyor

fotoğraf: Daniel Beltra/Greenpeace

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Brezilya Devlet Başkanı Temer, Amazonlar’daki 46 bin kilometrekarelik alanı maden faaliyetlerine açtı. Kararın ‘Amazonlar’a yönelik 50 yılın en büyük saldırısı’ olduğu belirtiliyor

 

Brezilya hükümeti, Amazonlar’da yer alan büyük bir doğal koruma alanını madencilik faaliyetlerine açtı.  Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, Ulusal Bakır ve İştirakler Rezervi (Renca) olarak bilinen koruma alanını madencilik faaliyetlerine açan bir kararname imzaladı. Altın ve diğer madenler açısından zengin bir bölge olduğu düşünülen, Amapa ve Para eyaletleri arasındaki 46 bin kilometrekarelik alan maden sahası olarak kullanılacak.

Madencilik ve Enerji Bakanlığı, “Kararnamenin amacı, her zaman sürdürülebilirlik kaidesine dayanarak yeni yatırımlar çekmek, ülkenin refahını, istihdamı ve toplumun gelirini artırmak” derken,  söz konusu alanda yer alan dokuz özel koruma alanı ile burada yerlilere ait toprakların yasal olarak korunmaya devam edileceği belirtildi.

Danimarka’nın yüzölçümünden daha büyük bir bölümü kapsayan alanın yüzde 30’unun madencilik faaliyetlerine açılacağı belirtiliyor. Şimdiye kadar 20 den fazla yerel ve uluslararası firma bu bölge ile ilgilendiğini duyurdu.

Muhalefet ve çevreci gruplar ise hükümetin planına tepki gösteriyor. Muhalif senatör Randolfe Rodrigues kararı “Amazonlar’a yönelik son 50 yılın en büyük saldırısı” olarak yorumladı.

Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin (WWF) Brezilya’daki yöneticilerinden Mauricio Voivodic ise planın, ‘nüfus patlaması, ormanların yok olması, su kaynaklarının tahribatı, biyoçeşitliliğin kaybı ve toprak kavgasına’ ek olarak; altına hücumun bölgedeki yerel kültüre geri dönüşü mümkün olmayan bir zarar vereceğini vurguladı. (Amazon Ormanları'nın Gezegenimiz İçin Önemi)

Devlet Başkanı Temer açıklama sonrası kamuoyundan tepkiler almaya devam ediyor. Son olarak Brezilyalı Süpermodel Gisele Bündchen twitterda yazdığı bir mesajla utanç duyduğunu belirtti.

“Utanç! Amazonumuzu açık arttırmaya çıkarıyoruz! Koruma altındaki alanlarımızı kişisel çıkarlarımız için kullanamayız.”

 

Kaynak: guardian.co.uk

 


Herkes bilsin