Menu
8 Temmuz 2017

Fosil Yakıtlı Araçların Sonu mu Geliyor?

fotoğraf: Milles Willis/Getty Images

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Norveç, Hollanda ve Almanya’nın ardından Fransa’da fosil yakıtla çalışan araçların üretimini yasaklayacağı açıkladı.

 

Fransa, fosil yakıtlarla çalışan araçları 2040 itibariyle yasaklanacağını duyurdu. Yani Fransa’da tüm 'benzinli ve dizelli araçlar' 2040 itibarıyla yasaklanacak.

Açıklamayı Paris İklim Anlaşması çerçevesinde ülkesinin 5 yıllık planını duyuran Fransa Ekoloji ve Sosyal Dönüşüm Bakanı Nicolas Hulot yaptı. Hulot, kararı bir 'devrim' olarak nitelerken, yasağın Fransa'nın Paris İklim Anlaşmasına bağlılığını gösterdiğini belirtti.

Daha önce Almanya 2030 yılından itibaren yeni benzinli otomobil üretimine izin verilmeyeceğini resmen ilan etmişti. Buna göre Almanya’da 2030 yılına kadar tüm otomobiller sıfır emisyon değerine sahip olacak.  Yani Almanya’da elektrikli otomobiller zorunlu hale gelecek.

Norveç ve Hollanda da 2025 itibariyle sadece elektrikle çalışan araçlara geçmeyi planladıklarını açıklamıştı.

Fransa 2050 itibariyle Karbon Salınımını Sıfırlamayı Hedefliyor

Hulot ayrıca ülkesinin 2050 itibariyle karbon salımlarını sıfırlamayı planladığını belirtti.  Bakan’ın açıklamasına göre bu kararın alınmasında Trump'ın geçen ay Paris Anlaşması'ndan çekilme kararı alması etkili olmuş. Volvo şirketi de 2019'dan itibaren sadece hibrit ve elektrikli araç üreteceklerini duyurmuştu.

Fransa'da, hibrit araçlar yüzde 3.5, sadece elektrikle çalışan araçlarsa sadece yüzde 1.2'lik pazar payına sahip. 2040 itibariyle hala kullanımda olan fosil yakıtlı araçlara ne olacağına dair açıklamada bilgi verilmedi.

Ancak yoksul hanelere eski, çevreyi daha çok kirleten araçlarını değiştirebilmeleri için mali yardım yapılacağının açıklanması, hükümetin bu konuya verdiği önemi vurguluyor.

Fransa'nın açıkladığı diğer hedefler arasında, 2022'de termoelektrik santrallerini kapatmak,  2050 itibariyle nükleer enerjinin toplam üretimdeki payını yüzde 75'ten yüzde 50'ye çekmek ve yeni doğalgaz ve petrol arama izinleri vermemek de bulunuyor.

 


Herkes bilsin