Menu

Kitap Fuarında Yazara Saldırı

AKP iktidarına yönelik eleştirileriyle de bilinen ilahiyatçı İhsan Eliaçık, 1. Kayseri Kitap Fuarı'nda saldırıya uğradı.


AYKIRI AKADEMİ - HABER

Eliaçık’ın yayıncısı Tekin Yayınevi, saldırının görüntülerini Twitter’dan paylaştı ve yayınevlerine toplanma çağrısı yaptı. Videoda saldırganların Eliaçık’a, “Allahsız, şerefsiz” gibi hakaretlerde bulunup, “Defol git buradan” dediği duyuluyor. İhsan Elieçık, tiwtterda yaptığı açıklamada şöyle dedi;

Tekin Yayınevi’nin Yayınevi Koordinatörü Selnur Aysever Birgün Gazetesi'ne yaptığı açıklamada;
“İbrahim Kaboğlu ve Eliaçık için söyleşi talebinde bulunmuştuk. Ama her iki etkinlik de organizasyon tarafından reddedildi. Bunun üzerine biz Büyükşehir Belediyesi’ni de Kayseri Milletvekillerini de aradık. Hatta Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı da İbrahim Kaboğlu’nu arayarak söyleşinin gerçekleştirilememesinden duyduğu üzüntüyü bildirmiş. Biz de tüm bunlar üzerine Eliaçık’ın Kayseri’de olmasına yönelik daha olumlu bir tavır sergileneceğini düşündük. Elimizden gelen her şeyi yaptık ama öyle olmadı. Planlı ve organize bir saldırıyla karşılaştık.

Biz belediye ayırt etmeksizin tüm belediye fuarlarına katılıyoruz. Çünkü halkın yazarlarımızla, kitaplarımızla buluşmasını önemli buluyoruz. Ancak Kayseri’de yaşanan bu saldırı Eliaçık’la ya da Kaboğlu ile buluşmak isteyen halka da yapılmış bir saldırıdır. O yüzden fuar alanını derhal terk ettik. Yazarlarımızı halkla buluşturmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Türkiye Yayıncılar Birliği: “Saldırı kabul edilemez.”

Türkiye Yayıncılar Birliği ise yayımladığı açıklamada; "Organize olduğu anlaşılan bir sivil grup, Eliaçık’a sözlü saldırıda bulunmuş ve fiziksel saldırıya yeltenmiştir. Bir yazarın okurlarıyla buluşmasının bu şekilde engellenmesinin yanı sıra göz göre göre saldırıya maruz bırakılması kabul edilemez bir durumdur" dedi.

 

 

 

 


Herkes bilsin