Menu

Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne özel...


Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü.  Bugün mora, kızıla boyanacak sokaklar. Kadınlar özgürlük, eşitlik, adalet taleplerini haykıracak; şiddete, ayrımcılığa, sömürüye karşı yine isyan edecek. Tarihin akışını değiştiren, bilimde, sanatta, edebiyatta hayatın her alanında hep mücadele ederek var olan kadınların öykülerini anlatan kitaplar da yazılmaya devam edecek. Aykırı Akademi olarak bu kitaplardan bir seçkiyi sizin için oluşturduk.

 

#Babalar ve Kızları – Mary Talbot - Desen Yayınları

Cinsiyet çalışmaları ile bilinen bir akademisyen olan Mary Talbot tarafından yazılan ve Bryan Talbot tarafından resimlenen Babalar ve Kızları, kadınların her dönemde karşılaştıkları zorluklara vurgu yapıyor.
 

#Evlilikler – Doris Lessing – Delidolu Yayınları

2007 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Doris Lessing'in, politik bilimkurgu dizisinin ikinci kitabı Evlilikler, cinsiyet rolleri, kadın-erkek ilişkileri ve farklı yönetim biçimleri gibi güncelliğini hiç yitirmeyen konuları sorguluyor.
 

#Feminist Bir Yaşam Sürmek – Sara Ahmed – Sel Yayıncılık

Feminizmin gerekliliği ve feminist bir hayatın nasıl sürdürülebileceğine dair coşkulu, davetkâr ve umut dolu bu metin, gözünü budaktan sakınmayanların, elini taşın altına koymaktan çekinmeyenlerin kolektif eyleminin bir davetiyesi niteliğinde.
 

#Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler 2 - Elena Favilli, Francesca Cavallo – Hep Kitap

Agatha Christie, Alice Ball, Audrey Hepburn, Beatrix Potter, J.K. Rowling, Nadya Murad, Nefertiti, Sappho, Selda Bağcan ve daha pek çok engellerin üstesinden gelmeyi başarmış kadın yer alıyor bu kitapta. Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler 2, dünyanın dört bir yanından elli kadın illüstratörün çizimleriyle okurlarını bekliyor.


#Komün’ün Asi Kadınları – Gay L. Gullickson – Yordam Kitap  

Gay L. Gullickson, canlı bir dille yazılmış ve resimlerle zenginleştirilmiş bu kitapta, Paris Komünü olarak bilinen başkaldırının bir parçası olan kadınların nasıl temsil edildiğini inceliyor.


#Kadın Direnişçiler – Hautiére / Laboutique / Polack / Frasier / Wachs / Veber / Ullcer – Alfa Kitap

İkinci Dünya Savaşı yıllarında en zor şartlar altında mücadeleyi bırakmayan dört kadın direnişçinin, Amy Johnson, Sophie Scholl, Bertie Albrecht ve Mila Racine’in gerçek hayat öyküsüdür.
 

#Kendine Ait Bir Oda – Virginia Woolf – Kırmızı Kedi 

Jane Austen ve Charlotte Brontë'den, kadınların niçin bir Savaş ve Barış yazamadıklarına; Shakespeare'in hayali kız kardeşinden bugün de tartışılmaya devam eden kadının yoksulluğu ve namusu başlıklarına, hatta yaratıcılığın doğasına kadar uzanan geniş bir yelpazede kalemini özgürce oynatan Woolf, kadınlara edebiyat alanında bir çıkış yolu gösteriyor.
 

#Yürümek – Sevgi Soysal - İletişim Yayınları

Yürümek, Sevgi Soysal’n yazarlık çizgisinde bir eşik olarak nitelendirilir. Toplumca çizilen erkeklik, kadınlık sınırlarını ve sınıf değerlerini bireyin gözünden sorgular.
 

#Cinsel Farkın İnşası – Zeynep Direk - Metis

Cinsel Farkın İnşası, toplumsal cinsiyet, cinsiyet farklılığı, arzu, erotik deneyim, erotik ilişki, eros etiği, ezilme, şiddet, egemenlik, öznelik ve özerklik gibi izlekler üzerinden feminist düşüncenin meselelerini felsefe tarihiyle ilişkilendiriyor, feminist düşünürlerin bu tarihle nasıl ilişki kurduklarını araştırıyor ve feminizmin kavramlarının altında ne tür felsefi tartışmaların bulunduğunu göstermeyi amaçlıyor.
 

#Anılar, Paramparça – Suat Derviş – İthaki Yayınları

Refah içinde başlayan bir hayatın değişimi, ailenin bilinmeyen tarihçesi, saklanan sırlar ve unutturulmaya çalışılan gerçekler… Suat Derviş’in kendi hayatını anlattığı, tefrikalarda kalmış yazıları arasından seçilen metinler bir arada “Anılar, Paramparça” kitabında.

 

 

 

 


Herkes bilsin