Menu
28 Kasım 2017

Gezici Festival Başlıyor

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

Gezici Festival, 1 Aralık 2017 günü 23’üncü kez yola çıkıyor. Ankara Sinema Derneği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 23’üncü Gezici Festival’de bu yıl gösterimler Ankara, Sinop ve Kastamonu’da gerçekleşecek.

1-7 Aralık tarihleri arasında, Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Alman Kültür Merkezi’nde başkentli sinemaseverlerle buluşacak olan Gezici Festival, 8-11 Aralık tarihleri arasında Telvin Sanat Akademi’nin katkılarıyla Sinop’ta konaklayacak ve 12-14 Aralık tarihleri arasında Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu’da bu yılın yolculuğunu tamamlayacak.

 

Festivalde bu yıl

Festivalin Türkiye 2017 bölümü, ulusal ve uluslararası festivallerde boy gösteren ve pek çok ödül toplayan, üçü yönetmenlerinin ilk uzun metrajlı filmi olan, dört filmi içeriyor;

Hakan Günday’ın aynı adlı romanından uyarlanan Onur Saylak’ın ilk uzun metrajlı filmi Daha, ulusal festivallerden dokuz ödül aldı. Yönetmen, ilk uzun metrajlı filminde, Ege’nin bir kıyı kasabasında baskıcı babasının etkisi altındaki 14 yaşındaki bir gencin, kendi kimliğini bulma çabasını anlatırken, arka planda göçmen kaçakçılığı, Suriyeli göçmenler ve insani değerler hakkında yakıcı sorular soruyor.

İşe Yarar Bir Şey, Pelin Esmer’in en son çalışması. Yazar Barış Bıçakçı’nın, filmlerini izledikten sonra, Pelin Esmer’i arayarak “birlikte şair bir kadınla ilgili bir senaryo yazalım mı” teklifinin ürünü olan film, “ölmek isteyen bir adamla onun gönülsüz celladının arasına bir de şair katılınca neler olacağına” ve hayatın şiiri ölüme galebe çalabilir mi sorusuna verilen şiirsel bir yanıt. Film İstanbul Film Festivali’nde Fipresci ödülünü alan film, Adana ve Malatya festivallerinden dört ödül aldı.

Venedik Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda ilk gösterimi yapılan Emre Yeksan’ın ilk filmi Körfez, alegorik anlatımıyla eleştirmenlerin ilgisini çekmişti. Orta yaşlarında bir adamın boşandıktan sonra İzmir’deki aile evine dönüşünü takip eden film, bireyin bunalımından, toplumun bunalımına uzanıyor. İzmir Körfez’inden yayılan koku, korunaklı hayatlarının ardına çekilen orta sınıfın çürümüşlüğünden mi kaynaklanmaktadır? Kaza sonrası her yeri kaplayan kokunun ıssızlaştırdığı şehirde, Selim kokunun ulaşmadığı tepelerde bambaşka insanlarla yepyeni bir dünyayı keşfedecektir. Gerçekçi bir toplumsal eleştiriye, gerçeküstü durumların eşlik ettiği Körfez, bütün sertliğine rağmen, ufukta beliren umuda bakmaktan geri durmayan bir film. Adana Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü alan film Ulusal Yarışma’da da En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı.

Türkiye 2017 başlığı altında, seyircilerin izleyeceği son film yine bir ilk uzun metrajlı film çalışması. Fikret Reyhan’ın yönettiği Sarı Sıcak, son dönemlerde sinemamızda pek işlenmeyen bir konuyu, tarımsal dönüşümü kendine mesele ediniyor. Film, geleneksel tarımla geçimlerini sağlamaya çalışan bir aile ve ailenin sıkıldığı hayattan kurtulma çabası içindeki küçük oğlu İbrahim üzerinden Türkiye’de radikal bir dönüşüm geçiren tarımsal üretim ilişkilerini anlatıyor. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü dahil dört ödül alan Sarı Sıcak, Moskova Film Festivali’nde Fikret Reyhan’a En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirdi.


Dünyada bu yıl düzenlenen festivallerde öne çıkan yapıtları içeren Dünya Sineması Bölümünde İran’dan Çin’e; Filistin’den Meksika’ya değişik coğrafyaların yapıtlarını yer alıyor.

Kısa Filmler ve Çocuk Filmleri gösterimleri ise her yıl olduğu gibi ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Bu yıl, Çocuk Filmleri bölümü Kanada’dan örnekleri ağırlayacak.

Oyuncu ve yazar Ercan Kesal’in Sinemanın Gücü ve Sinemada Adalet-Vicdan Olgusu, başlığını taşıyan seçkisinin yanı sıra Il Cinema Ritrovato film festivaliyle işbirliği içinde Guy Borlee, İtalyan Usülü Evlilik ve Boşanma başlığı altında toplanan “İtalyan tarzı komedi”nin üç örneğini izleyiciye sunacak. Geçmişin sinemasında bugünün dertlerine dair bir başka özel bölüm, Amerikan Film Enstitüsü’nden Mimi Brody’nin seçkisi olacak.

Gezici Festival’in son yıllardaki klasikleşen bölümlerinden biri haline gelen, güncel sanat alanında işler üreten sanatçılar ile festival izleyicisini buluşturan bölümün bu yılki sanatçı konuğu İsrail’den Guy Ben Ner.
 

(Kaynak/alıntı: www.ankarasinemadernegi.org / Gezici Festival)

 

 


Herkes bilsin