Menu
31 Aralık 2017

Müzikte Don Kişot’lar Yılı


Murat Beşer, aykiriakademi.com için 2017’de müzik dünyasında meydana gelen değişiklikleri ve dikkati çeken albümleri değerlendirdi.

 

"Ekonomik politik sorunlar, OHAL koşulları, vize yasağı, terör belası darken tüm kültür sanat dünyasının üzerine ciddi bir karabulut çöktü 2017’de.

Müzik cephesinde, belki de en küçük avuntu diyelim ya da iç açıcı tarafı diyelim,her ne kadar önemli bir çoğunluğu kötü de olsa, çok sayıda albüm çıktı. Biz, belli ölçülerde, iyi yada kötü demeden,  ‘don kişot’lukla üretilmiş bu albümleri bir nebze sevmek ve sevdirmek durumunda kaldık. Çünkü gerçekten çok büyük zorluklarla yapılıyordu.

Arkasında banka, vakıf, kurum, büyük sermaye gibi oluşumların yer aldığı mekan ve festivallerde; bu işin liberal politikaların, sermaye gruplarının tamamen istediği yönde ve fakirleşen bir içerikle sunulmuş olması, 2017’nin daha önceden ön görülen kaçınılmaz durumlarından bir tanesiydi.

Müzik dünyasında meydana gelen değişikliklere gelince; 2017’de tekliler çok çoğaldı, çünkü albüm satmıyordu. Buna bağlı olarak CD prestij formatı olmaktan çıktı. Albümler dijitalde yayımlanıyordu; ama az sayıda prestij işinde, plak olarak basanlar vardı. Eski ustalardan, emektar müzisyenlerden zamanında kıymeti bilinmeyen ustalardan plak olarak bazı işler geldi. Tünay Akdeniz, Taner Öngür, Mustafa Özkent, Gökçen Kaynatan gibi isimlerin eski çalışmaları basıldı.
 

 


2017’de dikkatimizi çeken diğer pop, rock, caz albümleri...

Merlin, Pitch Black Process, Ali Seval, Cihan Tanrıverdi, Emre Kula, Flört, Gaye Su Akyol, Adamlar, Tampon, Hip Hopda; Ağaçkakan, Cazda; Çağrı Sertel, Cenk Erdoğan&İkiz İkilisinin albümü, Kerem Turhan, Konjo, Şevket Akıncı, Tamer Temel, Çağıl Kaya ve Banu Kanıbelli dikkate değer iyi albümler olarak kayda geçti.

 

 

Ve biz 2018'in bundan daha iyi olmasını murad ederek defteri kapatalım.

Teşekkürler."

 

 

 


Herkes bilsin