Menu
26 Ekim 2017

‘Büyük Gemi’ gelmedi!

fotoğraf: AFP
Akdeniz rotası üzerinden yılın başından bu yana Avrupa'ya geçmeye çalışan insanların* 2.800'ü yolculuğu tamamlayamayarak hayatını kaybetti.

(*)Haberde Sığınmacı, mülteci, göçmen kelimelerinin yerine insan kelimesi kullanılmıştır.
 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından salı günü Cenevre'de yapılan açıklamada Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşan insan sayısının 2017 yılı başından bu yana 150 bine ulaştığı belirtildi.  Akdeniz sularında en az 2 bin 800 insanın boğularak can verdiği açıklandı.

Rapora göre 2016 Ocak ayından 22 Ekim 2016 tarihine kadar Akdeniz rotası üzerinden Avrupa’ya ulaşabilen insan sayısı yaklaşık 325 bin. İnsanların Yunanistan üzerinden Avrupa'nın kuzeyindeki ülkelere geçtikleri Balkan rotasının kapatılması geçtiğimiz yıl rakamların düşüşüne sebep oldu.

Veriler 2017 yılı başından bu yana Akdeniz üzerinden ölümcül yolculuğu göze alan her dört insandan üçünün İtalya kıyıları üzerinden Avrupa'ya ulaştığını gösteriyor. İtalya'ya 2017 yılında ulaşabilen insanlar ağırlıklı olarak Nijerya, Gine, Bangladeş, Fildişi Sahili, Mali, Eritre, Gambiya, Senegal ve Sudan'dan...

Tehlikeli Akdeniz rotası üzerinden yılın başından bu yana Avrupa'ya geçmeye çalışan insanların en az 2 bin 800'ü yolculuğu tamamlayamayarak hayatını kaybetti. İnsanların büyük bölümünün boğulduğunu belirten Uluslararası Göç Örgütü, kullanılan plastik botların Akdeniz üzerinden bir yolculuğa uygun olmadığını söyledi.

Kaynak: © Deutsche Welle Türkçe

Fotoğraflar: AFP

 

 

 

 


Herkes bilsin