Menu
28 Mart 2018

“Şeker Fabrikalarını Satarak Hayvancılığı Yok Edeceksiniz”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal şeker fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

AYKIRI AKADEMİ- HABER

 

Tele1’de yayınlanan Ayrıntılar programında şeker fabrikalarının özelleştirilmesini “Siyasal iktidarın ekonomik olarak kendini rahatlatma anlayışı” olarak ifade eden Sarıbal şunları söyledi:

Bundan önce Özelleştirme Yüksek Kurumu kamuya ait kurumları özelleştirirken, zarar eden kurumları elden çıkarmayı , devletin yükünü azaltmayı amaçlıyordu. Karar değişti 15 Şubat itibariyle artık gelir getirici alanlarda özelleştirmenin yolunu açtılar.

 

Siyasal iktidar açıkça şunu söylüyor; ben şeker fabrikalarını satacağım, oradan bir gelir elde edeceğim ve bir süre daha iktidarımın ekonomik sıkıntılarını azaltacağım. Siyasal iktidar artık gelir getirici bir alan olarak görüyor bu özelleştirmeyi.

 

“Şeker Fabrikalarını Satarak Hayvancılığı Yok Edeceksiniz”

Şeker pancarının 40 farklı alana katkısı olduğuna dikkat çeken Sarıbal, kırsaldan kente göçün artacağını ifade etti.

“40 küsür alanda kullanılan bir doğal maddeden söz ediyorsunuz. Şeker fabrikalarını özelleştirerek kırdan kente göçü artıracaksınız. Hayvancılığı yok edeceksiniz. 106 bin aile şeker pancarıyla ilgileniyor. 10 milyon insan etkileniyor. Şeker pancarı bugün 3 dekar çam ağacı ormanın çevreye verdiği oksijenden daha fazlasını bir dönümden veriyor. Şeker pancarının yapraklarından biyoyakıt yakıt elde ediyorsunuz. Şeker pancarı işlendikten sonra küspesini doğrudan hayvan yemi olarak kullanıyorsunuz.

 

“Kamucu Yaklaşımı Bitirmek Bu Toplumu Bitirmektir”

 

“Kamucu yaklaşımı bitirmek bu toplumu bitirmektir” diyen CHP’li Orhan Sarıbal, şeker pancarı bittiğinde hayvancılıkta biter dedi.

 

“Bir Gecede İstediğiniz Yasayı Değiştiriyorsunuz”

 

“12 Eylül darbesinden sonra gelen yeni ekonomik düzenle beraber özelleştirmede bugüne gelindi. Kemal Derviş çıkardı bu yasayı bizde uyguluyoruz şeker yasasını diyorlar. Kemal Derviş’in getirdiği her şeye itiraz ediyorum ama istediğiniz zaman bir gecede istediğiniz yasayı değiştirebiliyorsunuz. Kamucu yaklaşımı bitirmek bu toplumu bitirmektir. 33 fabrikamız var, sekiz tanesini özelleştirdiler. 5 tanesini Panko Birlik aldı. Şimdi diyorlar ki şeker fabrikaları zarar ediyor. Soru şu; Panko Birlik aldı zarar etmiyor, diğerleri zarar etmiyor. 1 milyon ton şeker üretme hakkı veriyor bu sekiz fabrikaya. Diğer 25 fabrikaya ise 1 milyon 300 bin ton veriyor. Oysa bu fabrikaların 2, 2 buçuk milyon ton şeker üretme kapasitesi var. Kota koyuyorsunuz, kapasitenizin yarısı kadar şeker üreteceksiniz deniyor.

Şeker fabrikalarının iki özelliği var biri şeker ihtiyacını karşılamak diğeri ise sosyal projelerdir. Erzincan’daki 500- 600 bin ton şeker pancarı üretiyor ama fabrika100 bin ton işliyor.

Sistem Erzurum’da da fabrika kuracağım, Erzurum’da şeker pancarı yok ama orada işleyeceğim, oranın ekonomisine katkı olsun, istihdam yaratsın. Şeker pancarı bittiğinde hayvancılıkta biter. Bu fabrikaların zarar etmesini, zarar etmesinden dolayı kaldırılmasını isteyen sadece siyasal iktidar değil. Bu fabrikalar özelleştirildiği andan itibaren bazıları çalışacak, kalanları kapatılacak.

 

İşte o anlar:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Herkes bilsin