Menu
8 Mayıs 2018

Son Nefesime Kadar Direnmeye Devam Edeceğim

 

 1 Mayıs’ta polis şiddetine maruz kalan 75 yaşındaki Perihan Pulat, o anları Enver Aysever’e  anlattı:

“Her gün gittiğim Yüksel Direnişi protestoma, desteğime katılmak için alana geldim. TOMA’yı gördüm, 4 kadındık. Şaşırdım görünce. Su sıkılmaya başlandı üstümüze, şiddetli suya maruz kalmamak için kenara çekildim. Birdenbire ne olduğunu anlamadığım bir şekilde arkamdan birisi beni hızla fırlattı. Betonun üstüne düştüm. O günden beri hala görmekte zorluk çekiyorum. Yüzümde şişmeler oldu. Faşizmin azgın haliydi. Sokakta infaz edilmek istendim.”

“SON NEFESİME KADAR DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİM”

İnsanların kendisiyle dayanışma içinde olduğunu ifade eden Pulat, maruz kaldığı şiddet sonrası yeniden barikatların önüne gittiğini ifade etti.

“Barikatın önünde durdum, polislerin yaptığı şiddetle yüzleşmeleri için karşılarında dimdik durdum.

Bundan sonra da direnişe destek vermeye devam edeceğini söyleyen Pulat şunları söyledi:

 “Son nefesime kadar direnişe devam edeceğim. Barış, kardeşlik için direnmeye devam edeceğim. Ben bunu Behice Boran’dan öğrendim. 100 yaşıma kadar yaşayacağım. Ayakta dimdik duracağım.”

“BARIŞÇIL BİR EYLEMİ HER DEFASINDA ŞİDDETTE DÖNÜŞTÜRÜYORLAR”

KHK ile ihraç edilen Tarih öğretmeni Acun Karadağ, Yüksel direnişini anlattı.

“KHK ile işinden atılan kamu emekçileri olarak 543 gündür Yüksel caddesinde işimizi istemeye devam ediyoruz. KHK’ların, OHAL’in hukuksuz olduğunu söylüyoruz. Anayasal haklarımızı kullanmak istiyoruz. Barışçıl, sakin bir eylemi her defasında şiddete dönüştürüyorlar.”

“İŞİNİ İSTEYEN İNSANLARDAN NE HAİN NE TERÖRİST ÇIKARTAMAZSINIZ”

Polis şiddetine maruz kaldıklarını ifade eden Karadağ , “İşini isteyen insanlardan ne terörist ne hain çıkartabilirsiniz” dedi.

“Bizim haklı olduğumuzu iktidar da polis de biliyor. Ancak bizim orada direniş göstermemiz iktidarı rahatsız ediyor. Oraya gelmemizi engellemeye çalışıyorlar. Sakatlarsak gelmez diye düşünüyorlar. Kaburgalarımızı da kırdılar ama yine gelmeye devam ettik. Çünkü haklı sebeplerimiz var.

1 Mayıs günü Perihan teyze bunları yaşarken bir başka arkadaşımız Nazan Bozkurt polis aracı içerisinde şiddet gördü.  Gülnaz Bozkurt’u saçından sürükleyerek götürdüler. Sadece şiddet görmüyoruz, küfür, hakaret, vatan haini gibi şeyler duyuyoruz.

İşini isteyen insanlardan ne terörist ne hain çıkartabilirsiniz. Biz en az onlar kadar vatanımızı seviyoruz. Bizim ülkemize karşı sevgimizi kimse sorgulayamaz. Anayasal hakkımızı kullanmak, hainlik değildir. İktidara mensup olmayan, onu onaylamayan insanlar da terörist değildir.

 

İşte o anlar:


Herkes bilsin