Menu
3 Kasım 2017

Müftülere nikah yetkisi yürürlüğe girdi

Kamuoyunun tepkisine rağmen, Erdoğan müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren kanunu onayladıAYKIRI AKADEMİ - HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, müftülere nikah kıyma yetkisi veren düzenlemeyi içeren kanunu onayladı. Erdoğan'ın onayladığı 7039 sayılı kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu onayladı. Söz konusu kanuna göre; il ve ilçe müftülükleri de evlendirme memurları arasına ekleniyor.

 

Medeni hakların din görevlilerine devredilmesi laikliğe aykırı.

Evlilik işlemi, medeni kanunla tanımlanan, resmi/hukuki bir işlemdir. Bu nedenle görevi Diyanet İşleri Başkanlığının il ve ilçelerdeki din hizmetlerini yerine getirmek olan müftülere resmi nikâh yetkisi verilmesi, din işleriyle devlet işlerini birbirine karıştırılması anlamına gelir. Müftüye verilecek böyle bir yetki, medeni hakların din görevlilerine devredilmesi laik hukuk devletine aykırıdır.

Ülkemizde son dönemde yaşanan gelişmelere bir bütün olarak baktığımızda, hayatın her alanında bir din referansı görüyoruz: Eğitimde müfredatın dine referanslı hale getirilmesi, kadınların yaşam tarzına yapılan müdahaleler bunlardan sadece birkaçıdır. 2015’te resmi nikah kıymadan dini nikah kıyan imam ve çiftlere ceza verilmesi ortadan kaldırılmıştı. 2016’da bir yasa iptaliyle “Çocukların cinsel ilişkiye rıza yaşı 15’ten 12’ye indirilmişti.

Müftülere nikah yetkisi veren bu kanunun, çocuk yaşta evliliklerin ve erkeklerin çok eşliliğinin önü açılacağından endişe ediliyor. Kanun, din görevlilerine nikah yetkisinin yanı sıra evde yapılan doğumlarda, çocukların doğum bildiriminin sözlü beyanının da yeterli sayılmasını getiriyor. Bu maddeyle, kadınların tepkisiyle geri çekilen ‘çocuk istismarını meşrulaştırma yasası’ arka kapıdan geçirilmeye çalışılıyor. Kız çocuklarının yaptıkları doğumların bildirimine ilişkin zorunluluk ortadan kalkıyor. Böylece kız çocuklarını hamile bırakan istismarcılar tespit edilemeyecek ve dava açılamayacak.
 

 

 


Herkes bilsin