Menu
22 Mayıs 2018

“İktidara Kim Gelirse Gelsin Acı Reçete Gelecek”

Enver Aysever’in sorularını yanıtlayan Ekonomi Uzmanı Atilla Yeşilada dövizdeki artışa ve inşaat sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

“İktidara Kim Gelirse Gelsin Acı Reçete Gelecek”

24 Haziran seçimlerinden sonra ekonominin düzelmeyeceğine dikkat çeken Yeşilada; “İktidara kim gelirse gelsin, acı reçete gelecek” dedi. İnşaat sektöründe yaşanan krize de dikkat çekti.

İnşaat sektörü çöktü, aldıkları kredilerin battığını herkes biliyor ama kimse söylemiyor. Daha fazla konut yapılmaz. 2 buçuk milyon satılmamış konut var. İki yıl inşaat yapmasanız yeterli olacak konut var. İnşaatçı da kredi alamayacağı için yeni konut yapamaz. Bankalar 10- 15 milyar dolar kredinin üstünü çizecekler. İnşaata girdi sağlayan sanayiler daralacak. İktidara kim gelirse gelsin acı reçete gelecek, Derviş reçetesi gelecek.

 

Vatandaş Gereksiz Harcama Yapmasın

Yaşanması öngörülen bir krizin 2001 yılı krizi gibi olmayacağını ifade eden Yeşilada, vatandaş gereksiz harcama yapmasın dedi.

Herkesin mevduatı garanti altındadır. Kimsenin dövizine, parasına el konmaz. Herkesin böyle bir kaygısı var. Bunların tekrarlamasının ayıp olduğunu düşünüyorum. Yaşanılacak kriz 1994 gibi olur. Tansu Çiller döneminde krizle sallandık ancak 2001 gibi olmaz. Bir felaketti 2001 krizi. Bankalar battı, şirketler battı. Ancak onun gibi olmaz, kurumlarımız daha sağlam. Vatandaş gereksiz harcama yapmasın. İkinci ev almayın, kredi almayın. Harcanabilir gelirinizden fazlasını yüzde 15-20 faize ödüyorsanız bunu durdurun. 6 ayda bir telefon değiştirmeyin. Bir arabaya gerçekten ihtiyacınız var mı, düşünün. Mobilyalarınızı değiştirmeyin.

 

Yabancı Yatırımcı Kaçar, Dolar 4.50 Olur

Enflasyon ve yüksek faiz ilişkisine dair yapılan açıklamalara işaret eden Yeşilada “Yüksek faiz, yüksek enflasyona neden oluyor diyen bir ekonomist menfaat yemini etmiştir” dedi.

Yüksek faiz, yüksek enflasyon oluyor diyorsa bir ekonomist, bu mümkün değildir. Bunu diyebiliyorsa menfaat yemini etmiştir. Kimileri Sayın Cumhurbaşkanına, bakanlara danışman olarak atanır, kimileri varlık fonuna yönetim kurulu üyesi olarak atanır...

Cemil Ertem’in yazısına işaret eden Yeşilada yüksek faizin yüksek enflasyona neden olduğuna ilişkin bu yazıyı herhangi bir okuldan diploma alan kişi okusa güler. Ekonomik kurama aykırıdır.

Bu söylenenler devlet politikası olarak uygulanıyorsa yanlıştır ve mutlaka soruşturulması gerekir.

Merkez bankasını yöneteceğim, faizi düşüreceğim ki enflasyon düşsün dediğiniz zaman yabancı yatırımcı kaçar. Dolar 4.50 olur ve ekonomide çöküntü başlar.

Sene başından bu yana Türk Lirasını,  Euro ve Dolar karşısındaki değer kaybıyla 1 lira olan ekmek, 1.25 olacak. Hükümet ÖTV’yi azaltmasaydı benzin 7 lira olacaktı.

Özel sektörün 220 milyar dolar karşılığı olmayan döviz borcu var. Bunun Türk Lirası değeri yüzde 20 arttı. Şirketlerin yatırım ve istihdam yapacak durumu kalmadı.

 

Kayıp Bir Nesil Geliyor

 

Türkiye’de kayıp bir nesil olacağını ifade eden Yeşilada şöyle konuştu:

Genç nüfusu istihdam edemiyorsanız büyük bir yüktür. Yüzde 20’si okula gitmiyor. Kadınların yüzde 70’i istihdama katılmıyor. Bu insanlar 20 sene içinde sosyal güvenlik sistemini batıracaklar çünkü çalışan insan sayısının beslediği emekli sayısı hızla artacak.

Türkiye’de yaşanan sorunları gözümüzde büyütüyor olabiliriz, bundan sonraki nesile acıyorum, aklın yolunu görmez, çözüm üretmezsek bizden sonra gelecek nesil, bir kayıp nesil olacaktır.

 

İşte o anlar:

 

 


Herkes bilsin