Menu
28 Kasım 2017

Bu diziler evlerden ırak olsun!


Çeşitli derneklerden kadınlar, feminist gazeteciler ve sinemacılar bir araya gelerek "evlerden ırak olsun" dedirten dizileri belirledi.
 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Filmmor, Kadın Dayanışma Vakfı ve Kaos GL’den kadınlar ile feminist gazeteci ve sinemacılardan oluşan değerlendirme komitesi; uzun ve titiz bir araştırma, izleme, değerlendirme sürecinin sonunda Dizi Bamyaları'nın en olgunlarını seçerek, "Evlerden Irak Televizyon Dizileri" listesini meydana getirdi.

#EvlerdenIrakDiziler etiketiyle herkesi, dizi yapımcılarına ve televizyon kanallarına tepki vermeye çağıran komite, "tez zamanda kurumaları için bekliyoruz" dediği Dizi Bamyaları'nın seçiminde; cinsiyetçilik, milliyetçiliğin ve militarizmin yüzsek dozda kullanılması kriterine odaklandı.

Dizi bamyalarının tam listesi şu şekilde:

Aşk ve Mavi / ATV
Çukur / Show TV
Diriliş Ertuğrul / TRT
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz / ATV
Fazilet Hanım ve Kızları / Star TV
İsimsizler / Kanal D
İstanbullu Gelin / Star TV
Kayıtdışı / Fox TV
Kırgın Çiçekler / ATV
Payitaht ‘Abdülhamit’ / TRT
Sakarya Fırat / Beyaz TV
Savaşçı / Fox TV
Siyah Beyaz Aşk / Kanal D
Siyah İnci / Star TV
Söz / Star TV
Ufak Tefek Cinayetler / Star TV


Başka türlü bir yayın politikası mümkün!

Dizi Bamyaları'nı seçen komitenin açıklamasından bazı satır başları ise şöyle:

“Başka türlü bir yayıncılık mümkün. Kadınların gözü yaşlı kurban, gözünü hırs bürümüş şeytan ve göz süzen arzu nesnesi kalıplarının dışında, gerçek kişilikler olarak betimlendiği; LGBTİ’lerin yok sayılmadığı; erkeklerin değeri para ve kaba kuvvetle ölçülen, yer yer gözünü kan ve ucuz intikam bürümüş gelenekçi ve zorba karakterler olarak yer almadığı senaryolar yazmak mümkün. Tüm cinsiyet ve cinsel yönelimler için eşitlikçi ve güvenli koşullar altında senaryolar, diziler yapmak; yüksek gelirin yanında insani değerler yaymayı hedefleyerek yayınlamak mümkün.

Kanallar da yapımcıları kıskanmasınlar, kendilerini ödülsüz hissetmesinler isteriz. İşte ödüllü, bamyalı ‘evlerden ırak’ dizileri yayınlayan kanalların karnesi: Star TV tam beş adet evlerden ırak dizi ile açık ara 1’incilik ipini göğüslerken, ATV üç adet evlerden ırak dizi ile 2’nci oldu. Kanal D ve TRT ise iki dizi ile 3’üncülüğü paylaştı.

Kamera arkasını da görmezden geliyor değiliz. Dizilerdeki ayrımcılık, şiddet ve nefret söylemi kamera arkasında da mevcut. Bu hususta da kameranın önünde ve arkasında görev alan, televizyon kanallarında çalışan ve ekran karşısında izleyici olan kadınlarla birlikte derman aramak için Dizi Bamyaları ile tartışmayı açıyor ve sözü artık derdi olan herkese bırakıyoruz. #EvlerdenIrakDiziler etiketinde dizi yapımcılarına ve televizyon kanallarına tepkimizi anlatalım."

Neden Bamya?

Dizi Bamyaları, Altın Bamya Ödülleri'nin bir uzantısı niteliğinde. Altın Bamya'lar her yıl, Altın Bamya Akademisi tarafından veriliyor. Altın Bamya Ödülleri; Türkiye sinemasında kadınlarla ilgili yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın sinemada yeniden üretilip temsil edilmesine ve bu ayrımcılığın normal kılınmasına, kadınlara dair alanların daraltılmasına karşı duruş ve eleştiri amacıyla veriliyor.

 

 

 


Herkes bilsin