Menu
21 Şubat 2018

"Tecavüzcünün avukatıyla ailelerin avukatı aynı"


Ayrıntılar programına konuk olan Gazeteci Mustafa Hoş tarikat yurtlarında çocukları hedef alan cinsel istismar olaylarına ve davalara ilişkin açıklamalarda bulundu.


AYKIRI AKADEMİ - HABER

Son günlerde cinsel istismar olaylarına karşı toplumda bir ikiyüzlülüğün olduğunu söyleyen Hoş, “Önümüzde örnek üç olay var; Adıyaman’da 18, Kilis’te 14, Dikili’de 9 çocuğa tecavüz edildi… Kim bu davaların takipçisi oldu. Ne iktidar ne muhalefet partisi bu davalara, bu çocuklara sahip çıkmadı. Çünkü bu olayların arkasında tarikatlar, siyasiler, hemşericilik vardı… İktidarı da muhalefeti de hepsi o şehri, kurumları çocuklardan daha çok seviyorlar. Cam filmleri için gösterilen reaksiyon bu çocuklar için gösterilmedi.” dedi.

Sorumlulara, görevini ihmal edenlere hiçbir şey yapılmadığını ifade eden Mustafa Hoş şunları söyledi: “Karaman’da öyle bir şey yaşandıki bu tüm Türkiye’ye yayıldı. Karaman'da o il milli eğitim müdürüne ne oldu? Milli Eğitim Bakanlığında eğitim müsteşarı oldu. Daha yeni İstanbul Kültür derneğinde danışma üyesi yapıldı. Gerger'de de durum aynı; Gerger İmam Hatip Lisesi Müdürü Gürcistan'a ödül gibi bir tayinle gönderildi. İşin üstünün örtülme şekline baktığımızda Karaman'la Gerger aynı.”

Medyanın bu davalara ilişkin tutumuna dikkat çeken Hoş, her gün ensest ve cinsel istismar haberlerinin medyada yer aldığını ancak tarikat yurdunda gerçekleşen tecavüzlere karşı sessiz kalındığını ifade etti. Gazetecilerin mesleğe ihanet ettiğini de vurgulayan Hoş : “Üç canlı yayın aracı bu mahkemelerde olsa bu davalarda bu tutumu sergileyemezler.” şeklinde konuştu.

Cinsel istismara uğrayan çocuklara psikolojik destek verilip verilmediği sorulmasına üzerine konuşan Mustafa Hoş, ailelerin nasıl tehdit edildiğini de anlattı:

"Çocuklara çok özenli davranıldığını söyleyemem. Çocuklar adliyeye gece vakti, suçluymuş gibi toplu halde getiriliyor ve ifadeleri alınıyor. O çocuklar kendisini suçlu hissediyor. Çünkü Allah böyle istedi diyorlar. Yani bunun ortaya çıkması, Allah’a karşı gelmesi demek, bunu öğretiyorlar. Bu çocuk normal olabilir mi? Çocuk bir travma yaşıyor ve üstüne  bunlar yükleniyor. Aynı zamnda aileler tehdit ediliyor, bu ülkeyi bölmek isteyenlerin oyunu bunlar diye. Ya çocuklara tecavüz ediliyor, daha önemlisi ne olabilir. Çocukları tecavüze uğramış aileler bir başka aileyi şikayetçi olmaması yönünde, susması yönünde ikna etmek için kullanılıyor. Tecavüzcünün avukatıyla ailelerin avukatı aynı. Dikili’de durum şu an bu. Karaman’da da aynısı oldu, bir tek Gerger’de bir avukat tek başına bu davaları aldı ve takipçisi.”

İşte o anlar:

 

 


Herkes bilsin