Menu
22 Kasım 2017

‘Bosna Kasabı’na müebbet hapis cezası


Bosnalı Sırpların eski komutanı Ratko Mladiç'i soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekten ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.


AYKIRI AKADEMİ - HABER

Yugoslavya’nın dağılması sonrası 1992 ile 1995 yılları arasında Bosna Savaşı sırasında yaşanan savaş suçlarını yargılamak üzere Hollanda’nın Lahey kentinde Yugoslav Savaş Suçları Mahkemesi; Soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suçun da aralarında olduğu 11 ayrı suçtan yargılanan Sırpların ‘Bosna Kasabı’ lakaplı eski komutanlarından Ratko Mladiç hakkında müebbet hapis cezası verdi.

Karar okunurken Mladic ayağa kalkarak bağırmaya başlayınca, salondan çıkarıldı. Mladiç’in avukatı Dragan Ivetic mahkemenin kararıyla ilgili temyiz başvurusu yapılacağını söyledi.
 

 

74 yaşındaki Mladiç, 2011 yılından beri eski Yugosyavya için kurulan Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tutuklu olarak yargılanıyordu.

2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa'daki en korkunç savaş suçu olarak kabul edilen Srebrenitsa katliamını Uluslararası Adalet Divanı 2007'de soykırım olarak tanımıştı.

BM tarafından 25 Temmuz 1995'de soykırım ve savaş suçu işlediği gerekçesiyle aranmaya başlayan Mladiç, yaklaşık 16 yıl boyunca kaçtı.  Bu süre içerisinde Sırbistan'da özgürce yaşadığı belirtilen Mladiç, 2001 yılında Sırbistan lideri Slobodan Miloşeviç'in tutuklanması üzerine izini kaybettirdi. UCM'nin baskılarını artırması üzerine 26 Mayıs 2011'de Sırbistan'da yakalanan Mladiç, 31 Mayıs 2011'de UCM'de yargılanmak üzere Lahey'e gönderildi. 530 gün süren davada, toplam 591 tanık ifadesine başvuruldu, 9 bin 914 kanıt mahkemece kabul edildi.


Fotoğraf: Reuters


Yugoslavya’nın dağılması sonrası 1992 ile 1995 yılları arasında Bosna Savaşı sırasında yaşanan savaş suçlarını yargılamak üzere Hollanda’nın Lahey kentinde kurulan mahkeme, Mladiç davasının sonlanmasıyla birlikte bu yıl sonunda görevini tamamlayarak kapanacak.

Lahey’deki Yugoslav Savaş Suçları Mahkemesi’nde  toplam 161 kişi hakkında soruşturma açıldı.

- Bunlardan 83’ü mahkumiyet alırken, 37’si için suçlamalar geri çekildi.

- 19’u  beraat etti.

- 13’ünün yargılanmasına Eski Yugoslav Devletlerinin Mahkemelerine transfer edildi.

- 9 kişinin yargılama devam ediyor.

- Hiç kaçak bulunmuyor.

10.800 iş günü mesai yapan mahkeme, 4.650 sanığı dinledi ve toplam 2.5 milyon belgeyi inceledi.

Srebrenitsa katliamının sorumlularından Bosnalı Sırpların siyasi lideri Radovan Karaciç mahkeme tarafından 40 yıl hapis cezasına çaptırılmış, eski Sırbistan devlet başkanı Slobodan Miloşeviç ise 2006’da yargılanırken hayatını kaybetmişti

 

 


Kaynak: BBC ve BBC Türkçe
Video: Guardian

 

 

 


Herkes bilsin