Menu
17 Ocak 2018

Avusturya aşırı sağcı hükümete "dur" dedi

fotoğraf: Michael Holly

Viyana’da İnsani Mülteci Politikası Platformu’nun çağrısıyla gerçekleşen eyleme katılanların oranı beklenenin çok üstünde oldu.


AYKIRI AKADEMİ – Demet Kavut Holly

Avusturya’da geçtiğimiz 18 Aralıkta göreve başlayan aşırı sağcı hükümet, sunduğu hükümet programıyla sadece yüksek gelirlilerin hükümeti olduğunu tescilledi. Hükümeti oluşturan Avusturya Halk Partisi (ÖVP) kuruluşundan beri sermaye partisi olduğunu gösterirken, Özgürlükçüler Partisi (FPÖ) küçük insanların, dar gelirlilerin, gözardı edilen Avusturyalıların partisi olduğunu söylüyordu. Sunulan hükümet programı FPÖ’nün seçmeni olan dar gelirli, gelecek kaygısı güden, devletin sosyal yardımıyla ayakta kalan insanların yanında göçmenler, müslümanlar ve toplumda öteki olan herkesin var oluşunu tehdit edince,  İnsani Mülteci Politikası Platformu hükümeti protesto çağrısında bulundu. 13 Ocaktaki protesto yürüyüşüne Sağa Karşı Cephe, bir çok sivil toplum kuruluşu ve azınlık dernekleri bir araya gelerek katılım gösterdi. Eylemi organize eden İnsani Mülteci Politikası Platformu, Sağa Karşı Cephe ve Radikal Sol ortalama 10.000 katılımcı beklerken, eyleme katılanların oranı tahminlerin çok üstünde oldu.

 "Nazilerin Yönetmesine ve İlerlemesine İzin Verme"
Protestocular yürüyüşe Viyana, Mariahilher Strasse’de başladılar.

 "Bize katıl ve kız gibi mücadele et"
Bir çok aile de yağan yağmura rağmen çocuklarıyla yürüyüşte yer aldı.

 "Kimse İllegal Değildir"
Hükümet mültecilere karşı çok sert ve insanlık dışı bir politika izlerken hükümet programında mülteci kelimesi yerine illegal göçmen tanımı kullanılarak sığınma talebinde bulunan insanlar hem görünmez kılınıp hem de potansiyel suçlu konumunda görülüyorlar.

 "1938 Avusturya’nın Nazi Almanyasıyla birleşimi. 2018 Avusturya’yı Nazi gençleri, kışkırtıcılar ve ırkçılar yönetiyorlar."
Avusturya’nın Nazi Almanyasıyla birleşiminin 80. yıldönümde FPÖ Nazi söylemlerini ve düşünce tarzını Avusturya’ya geri getirdi.

           "Bir daha asla!“
Bundan 80 yıl önce Nazi uygulamalarını görmezden gelen, suskunlukla karşılayan halk bundan sonra susmayacağını hükümete tekrar tekrar hatırlatıyor.

 İnsanlık dışı uygulama ve söylemlere karşı bir çok sanatçı da protesto yürüyüşünde yerini aldı.

 "Yaşasın halkların kardeşliği"
Avusturya’da yaşayan göçmenler de kendi örgütleriyle birlikte eyleme katıldılar.

 

       Polise göre 30.000, eylemi organize eden örgüte göre ise 70.000 katılımcı vardı. Kesin olan ise kortejin başı ile sonu arasındaki yaklaşık üç kilometrelik mesafenin omuz omuza yürüyüp haksızlıklara karşı çıkan insanlarla dolu olduğuydu.

 "Nineler sağa karşı"
Geçtiğimiz sonbaharda gazeteci ve yazar Susanne Scholl tarafından kurulan Nineler sağa karşı platformu da haksızlıklara karşı çıkmanın yolunun örgütlü mücadeleden geçtiğini gençlere tekrar hatırlattılar.

 Siyah Blok, anarşist ve sorunların ancak şiddetle çözülebileceğini savunan bir sol grup. Aşırı sağa karşı çıkılan bütün gösterilerde yer alarak polisle çatışmaya giriyorlar. Bu gösteride sadece barışcıl bir yürüyüş yapmaları özellikle talep edildi.

 Siyah Blok üyeleri Ekim ayında yayınlanan maske yasağını tanımadıklarını göstererek yüzlerini sadece gözleri görünecek şekilde kaparak yürüyüşe katıldılar.

 Yürüyüşün son durağı Kahramlar Meydanı’nıydı. Bu meydan Hitler’in konuşmasını dinlemeye gelen on binleri gösteren fotoğrafla akıllara kazınmıştı. Meydanda kurulan sahnede konuşmacılar, ülkedeki faşist uygulamaları durdurarak insan onurunun korunduğu, işçi kesiminin sömürülmediği bir politika uygulanması için hükümete çağrıda bulundular.

 

 

 

 

 

 


Herkes bilsin