Menu

Bravo işçilerine Bravo!

Zara adına çalışan işçiler, alamadıkları maaşları için seslerini duyurmak adına, bugün o cafcaflı alışveriş merkezlerine girdiler ve o pahalı etiketlerin üstüne “bu aldıklarınızı biz ürettik” diye yazdılar.
 

AYKIRI AKADEMİ – Enver Aysever

Çok zamandır Türkiye’de işçi haklarından söz etmek demode oldu. Hatta bırakınız işçi haklarından söz etmeyi alın terine sahip çıkmayı; Türkiye’nin siyasi iktidarı, patronlar için dikensiz gül bahçesi yaratmaktan dolayı övünç duymakta. Eskiden sarı sendika derdik, bu tarif te değişti. Bu sıralar sarı sendikanın yerini yandaş sendika aldı. Diyeceğimiz emek mücadelesinde de hayaller gerçek oldu.

Tekstil işçileri alın terini verdikleri elbiseleri ancak uzaktan görebiliyorlardı. Alışveriş merkezlerindeki renkli ya da pahalı mağazalarda satılan ürünlere dokunmak, yani onlardan herhangi birini almak imkansızdı bu emekçiler için.

Bu böyleydi de, o dokunduğumuz etekler, pantolonlar, o gömlekler kim tarafından üretiliyordu? Zara adına çalışan işçiler, alamadıkları maaşları için seslerini duyurmak adına, bugün o cafcaflı alışveriş merkezlerine girdiler ve o pahalı etiketlerin üstüne “bu aldıklarınızı biz ürettik” diye yazdılar.

Emek kavgasında bu yeni bir aşama değil elbette, lakin Türkiye’nin içinde bulunduğu süreçte  emekçi de kendini ancak etikette gösterebilir halde. İşçi sınıfı güçsüzleştikçe, demokrasi de ortadan kalkar. Ve böylece AKP döneminde hayaldi gerçek oldu serisi devam eder…

 

Bravo işçilerine BRAVO!

İlgili haberimiz için TIKLAYINIZ

ALACAĞINIZ ÜRÜNÜ BEN YAPTIM AMA PARAMI ALAMADIM!
Biz, aldığınız ürünü üreten Bravo fabrikasının işçileriyiz. Yıllarca Zara için üretim yaptık. Son 3 aylık maaşlarımızı ve kıdem tazminatımızı almadan, fabrika bir gecede kapandı. Lütfen Zara’ya söyleyin paramızı ödesin!
İmza kampanyamıza www.change.org/p/bravoiscileri adresi üzerinden imza atarak ödemelerimizin yapılması konusunda bize destek olabilirsiniz.
Ya da bu etiketin fotoğrafını çekerek #BravoİşçileriİçinAdalet hashtagi ile sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

 

 


Herkes bilsin