Menu

Melih Gökçek’in Çöplükteki Portresi

Melih Gökçek ne ilk ne son olacaktır çöplüğe atılanlar arasında.


AYKIRI AKADEMİ – Orhan Gökdemir

Bizim kuşağın gazeteciliğe başladığı yıllarda, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na yerleşmiş militanlardan birisiydi. MHP’liydi. En azından kendisi öyle söylüyordu. Ama sanırım MHP’ye bile aşırı gelen bir takım icraatları ve davranışları vardı. Sonra AKP’li yıllarda AKP’ye geçti büyük bir hızla. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Neredeyse hatırlamadığım bir süre boyunca cumhuriyetin başkentini kendince şekilllendirmeye çalıştı. Başkent tanınmayacak halde. Tuhaf kapılardan geçilerek giriliyor. Oraya buraya taşra işi bir sürü parklar, anıtlar yaptı.

Zamanında Kenan Evren’in karşı çıktığı heykeli kastederek tükürürüm böyle sanatın içine demiş, siyasi ve ideolojik dünya görüşünün kaynağının neresi olduğunu belli etmişti. Sonra Ankara’da hakikaten çok muktedir(!) bir belediye başkanı oldu. Belediye başkanı olmanın yanı sıra bir futbol kulübünün yöneticisi ve sahibi oldu. Oğlu bir televizyon kanalının yöneticisi oldu. Bu acayip servetin ve acayip işlerin kaynağı neydi? Kendi partisinin üst yöneticilerinden bir tanesi vaktiyle “Ankara’yı parsel parsel sattı” demişti. O günlerde seçim olması sebebiyle bunu daha sonra ispat edeceğini söylemişti. Ama ispat edemedi, etmek istemedi. Çünkü Melih Gökçek parti içerisinde ayrıksı bir insan değildi, dahil olduğu partinin olağan simalarından bir tanesiydi.

Sonra bir gün rüzgar değişti. Belediye başkanlığından istifaya zorladılar. Zorladılar resmen, adeta kanırtarak. Kapının dışına koydular. Kapının dışına konur konmaz, meşhur “fışkiye”sini kırdılar. Dün bir haber vardı, sanırım belediyede asılı olan portrelerinden bir tanesi, çöpte bulunmuştu. Muhtemelen bu haberi yapan gazeteci biraz zorlasa, kendisini de o çöplükte bulabilirdi.

Türkiye’de burjuva siyasetinin geleneği böyle. Kullanırlar, atarlar. Ama o sırada bu kullandıkları adamlar da ülkeye büyük zararlar verir. Türkiye siyaseti için en önemli şahsiyetlerden biri gibi görünen bir insanın sonudur bu. Şu anda vasıfsız bir eleman pozisyonundadır. Hiçbir ağırlığı yoktur. Bu da doğaldır. Melih Gökçek ne ilk ne son olacaktır çöplüğe atılanlar arasında. Bu politik gelenek böyle devam edecek. Gökçekten sonra sanırım yeni muktedirlerin portrelerini de çöplükte göreceğiz çok yakın zamanda.

 

 


Herkes bilsin