Menu

Biz kurduk, Biz kutlarız!

Sokaklarda, meydanlarda, evlerde... fener alaylarıyla, marşlarla, pankartlarla... halk tarafından, halkın kendi inisiyatifinde kutlanan cumhuriyet!


AYKIRI AKADEMİ

Belki Adalet ve Kalkınma Partisi döneminin en önemli icraatı cumhuriyetin devletin elinden halkın eline geçmesi oldu. Çünkü eskiden kapalı kapılar ardında; ordunun, bürokrasinin, devletin kutladığı cumhuriyet; AKP’nin kendi yarattığı dil ve tercihlerden dolayı halkın eline geçti. Artık sokaklarda sahici bir cumhur var ve onun da cumhuriyeti var.

Bugün yine insanlar Anıtkabir’e, meydanlara dolacaklar.

29 Ekim’i kutlarken, 29 Ekim’in ne anlama geldiğini tekrar düşünmek gerek.

 

Antalya'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen fener alayında, 600 metrelik Türk bayrağı taşındı. Antalya'da, Muratpaşa Belediyesi ve Cumhuriyet için Antalya El Ele Platformu tarafından, Konyaaltı Caddesi'ndeki varyantta düzenlenen fener alayına,  ellerinde bayrak, döviz ve Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafları bulunan binlerce Antalyalı toplandı.

 


Bayraklı Belediyesi’nin Smyrna Meydanı’nda düzenlediği etkinlik, alana kurulan dev perdeden Atatürk ve Cumhuriyet konulu 3D mapping gösterisi (görüntü, ışık ve sesle yapılan gösteri) ile başladı.  Daha sonra 7’den 70’e farklı yaş gruplarından 4 bin kişi, kendileri için hazırlanan bin 200 farklı tonda, üzerinde Atatürk’ün kalpaklı fotoğrafının bulunduğu kıyafetlerle meydandaki yerlerini aldı. 4 bin kişi, aynı anda oynadığı zeybeğin ardından bir araya gelerek Atatürk’ün renkli kalpaklı portresini oluşturdu.

 

Türkiye Motosiklet Platformu'nun çağrısıyla bir araya gelen 2 bin motosikletli, Cumhuriyetin 94. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla kortej oluşturdu. Türk bayrağı motifi olan tişörtler giyen ve ellerinde Türk bayrakları bulunan grup, Kadıköy-Bağdat Caddesi'ni takip ederek 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü geçti; Beşiktaş üzerinden Dolmabahçe, Cibali ve Balat güzergahında ilerleyerek, Edirnekapı Şehitliği'ne ulaştı.

 

 

 

 

 

 

 

 


Herkes bilsin