Menu

Erdoğan’ın Gömlekleri

Neredeyse ülkenin tamamı OHAL tarafından esir alınmışken, reisin ağzından çıkan her kelam emir kabul edilirken, ve tüm bu tablo içerisinde her gün AKP sözcülerinden birbirinden eğlenceli açıklamalar gelirken; bir taraftan bu gömlek meselesine değinelim istedim.


AYKIRI AKADEMİ – Enver Aysever

Nedir bu gömlek meselesi?

Recep Tayyip Erdoğan Milli Selamet Partisi’nde siyasete başladı. Necmettin Erbakan’la birlikte yol arkadaşlığı yapıyordu. Bu yol arkadaşlığı ona İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını getirmişti ama daha büyük hedefleri vardı. AK Parti’yi kurup ‘milli görüş gömleği’ni çıkardığını söyledi.

Bu dönemde giydiği ‘liberal gömlek’ Türkiye - AB ilişkileri konusunda umut verici sözler etmeye yönlendirmişti Erdoğan’ı. Liberallerle yol arkadaşlığı 2010 seçimlerinde ‘Yetmez Ama Evet’ denmesine kadar vardı.  ‘Yetmez Ama Evet’ diyen liberaller, iddia oydu ki, vesayeti kaldıracaklardı. Vesayet dediğimiz, 12 Eylül faşizmini ortaya koyan Türk Silahlı Kuvvetlerinin yarattığı o askeri korkunç bürokratik yapıydı. Erdoğan’ın o dönemdeki koalisyon ortaklarından birisi de Fethullah Güven ve onun cemaatiydi.

Zaman Erdoğan’ı liberallerle yol ayrımına getirdiğinde, Fethullahçılarla ilişki de yoğunlaşarak devam ediyordu. Bu dönem Recep Tayyip Erdoğan liberallerin koyduğu tezlerden uzaklaşmış, daha Amerikancı bir çizgiye kaymıştı. Amerika derken, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerde Türk askerinin kafasına çuval geçirilmesi olayını hatırlayalım.  Fakat ne liberallerle oluşturduğu ortam, ne Gülenle oluşturduğu ortam Erdoğan için yeterli olmadı. Mutlak bir iktidar peşindeydi. Yeni gömleğini giyip Kürt siyasetine göz kırptı. Bölgeye barış geleceği iddia edildi. Hoş liberallerin, Fethullahçıların Kürt siyaseti ile birlikte kurulacak koalisyona itirazı yoktu ama Erdoğan Kürtlerle de Haziran seçiminin ardından yollarını ayırdı.

Yeni bir gömleğe ihtiyaç vardı. Bu yeni gömlek te ‘yerli ve milli’ olmayı, MHP ile Devlet Bahçeli ile kanka olmayı gerektiriyordu. Uzunca bir süredir bu kankalık sürüyor.

Ancak görünen o ki, Türkiye’nin sorunlarını çözmek için başkanlık isteyen Erdoğan’a Bahçeli’yle giydiği gömlek de yetmeyecek. Şu günlerde Erdoğan Türkiye’deki bütün Atatürkçüleri kucaklamak niyetinde. Yeni gömleğin adı Atatürkçülük gömleği...

Bakalım bu gömlek üstüne olacak mı?

 

 


Herkes bilsin