Menu

12 Ayın Bilançosu: Bataklık Akışkanlaştı, Daha Hızlı Batıyoruz

Sebla Kutsal
fotoğraf: Yasin Akgül, AFP/ Getty Images

Yuvarlandığımız çukurun elbet bir dibi vardır, diyerek yırttık yaprakları takvimlerden. Gözümüzü, vicdanımızı kanatan, insan olmaktan utandıran yüzlerce olay yaşadık 2017 boyunca. Onların sadece bir kısmını hatırlamak bile ‘Yeni Türkiye’ bataklığının kıvamını anlamak için kâfi.

 

Yeme, içme, güvende olma, barınma... İnsanoğlunun temel ihtiyaçları... Ama sadece "hayatta kalmak" için. Gerçek anlamda "yaşayabilmek" içinse asıl güç kaynağı umut!  

2016'da o kadar çok acıya tanık olduk ki, umudun zerresine muhtaçtık. O yüzden 2017'yi sabırsızlıkla bekliyorduk. 10'dan geriye saydık, 2017'ye girdik ve üstünden 75 dakika geçmişti ki, korkunç bir terör saldırısıyla (Reina) sarsıldık. Yeni yıla dair hevesler kursakta kaldı, umudu bohçasına geri koyup kilere kapattık.

İşte böyle başlayan bir yıldı 2017. Her ayı; sırtımızı çökerten, belimizi büken acılar ve haksızlıklarla doluydu. Öyle rezillikler yaşandı ki, konuşamadık, yutkunamadık, nefesimizi tuttuk. Rezil olanlar göğsünü gererek dolaştı dokunulmaz rütbeleriyle, biz onların yerine utandık.

2017’de Türkiye'de olan bitenleri haberci gözüyle özetlemek, bir almanak oluşturmak için ciltlerce kitap yazılabilir. Ben kendi adıma, bir yılda tanık olduğumuz vicdan kanatan olaylar üzerinden “Türkiye’de yaşamak nasıl bir şeydir?” sorusuna kronolojik bir yanıt vermeye çalıştım. Boyumuzu aşan haksızlıkların benim baktığım yerden görünen kadarını aktarıyorum, eksikler çok olacaktır. Yine de, hızla yuvarlandığımız uçurumu idrak etmeye yeter…

2017’de ‘Yeni Türkiye’ distopyasını temsil ve tasvir eden gelişmeler (Ocak-Aralık)

» Ocak 2017’ye damgasını vuran haber, tahmin edileceği üzere Reina'ya düzenlenen saldırı oldu. 39 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısının akabinde, sorumsuz haberciliğin ve sosyal medyanın kontrolsüz gücünün sonuçlarını yaşadık. Saldırganın kamera görüntüleri, ona benzeyen kişilerin linç edilme tehdidi düşünülmeden medyada paylaşıldı. İstanbul'da yaşayan R.İ. ve Kızgızistan'da ikamet eden Iakhe Mashrapov'un fotoğraflarının sosyal medyada "saldırının faili" olarak paylaşılması, bu masum insanları ifade vermek zorunda bıraktı.

» Müfredattan Atatürkçülük ve Evrim Kuramı çıkartıldı.

» MİT TIR'ları davası kapsamında yargılanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu için müebbet hapis istendi.

» Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklanan Gazeteci Ahmet Şık'a, Silivri Cezaevi’ne sevk edilmeden önce kaldığı Metris Cezaevi'nde üç gün boyunca su verilmedi.

» Futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen’in başlattığı, tek adam rejimine “Evet” kampanyasına suç örgütü lideri Sedat Peker’den de destek geldi. Geçen yıl Rize’de düzenlediği mitingde “Oluk oluk kan akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız” diyen yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Peker, “referandumu yapmamak adına sokaklara çıkan birileri olursa, onları sokaklarda bekliyor olacağım” ifadelerini kullandı.

» Referandum tehditleri devam etti: Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Suikastler, canlı bombalar devam edebilir, 'evet' çıktıktan sonra biter" dedi.

» Milli Piyango, at yarışları, Ziraat Bankası, BOTAŞ, Borsa İstanbul, THY ve Halk Bankası'nın da aralarında bulunduğu, hisseleri kamuya ait dev kuruluşları Varlık Fonu'na devredilerek kamu otoritelerinin denetiminin dışına çıkartıldı.

» Radikal İslamcı örgüt Hizb-i İslami Partisi lideri Gülbeddin Hikmetyar'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatının ardından uçak ambulans ile Türkiye'ye getirildiği iddia edildi. Hikmetyar, El Kaide’yle ilişkisi nedeniyle BM tarafından terörist listesine eklenmişti.

» Sosyal medya hesabından “Hayır” propagandası yapan İrfan Değirmenci'nin, Doğan Medya tarafından işine son verildi. 

» Barış Bildirisi’nde imzası olduğu için hocalarından biri tarafından PKK sempatizanı olarak suçlanan, rektörlüğün “sakıncalı” diyerek derslerini elinden aldığı Dr. Mehmet Fatih Traş intihar etti. Ardında, mağduriyetini anlatan bir mektup bıraktı.

» HDP'nin tutuklu eş genel başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği, hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası gerekçe gösterilerek düşürüldü.

» Eğitime yönelik ideolojik müdahale de devam etti; yeni felsefe dersi müfredat taslağında Marx, Thales, Pisagor, Foucault, Adorno gibi filozoflara yer verilmedi.

» "Karargâh Rahatsız" haberinin ardından Hürriyet gazetesi Saray'ı üzmemek için kendi içinde "temizlik" yaptı. Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin gönderildi, yerine Fikret Bila getirildi.

» Antep'teki bir Kur'an kursunda 60 yaşındaki temizlik görevlisinin, yaşları 6 ile 11 arasında değişen altı kız çocuğunu bir yıl boyunca istismar ettiği ortaya çıktı. Sanık serbest bırakıldı. (Bu haber yıl boyu çıkan erkek-kız çocuk istismarı konulu sayısız haberden sadece biri olarak, emsal niteliğindedir.)

» HalkBank eski genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, "Rıza Sarraf'la işbirliği yapmaktan" ABD'de tutuklandı.

» ‘Evet’ propagandası ilkokullarda bile yapılırken, Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki okullarda Nutuk dağıtımı "siyasi propaganda aracı" denilerek yasaklandı.

» Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın ortaklaşa kullandığı örtülü ödenek harcamalarında Şubat'ta rekor kırıldı. Bir ayda 282 milyon liralık harcama yapıldı.

» Bilimden hızla uzaklaşan üniversitelerde Umre turları düzenlenmeye başlandı.

» Medya organları ve devletin tüm imkânları seferber edilerek yapılan gösterilerle tek adam rejimine ‘Evet’ propagandası yapılırken, ‘Hayır’ deme çağrısı yapanlara yönelik 231 saldırı ve tehdit vakası vuku buldu.

» Türkiye Cumhuriyeti'nin 30 Ekim 1923'te kurulan ilk hükümetinden bu yana uygulanan 'Cumhurbaşkanı -Başbakan ve Bakanlar Kurulu' şeklindeki parlamenter sistem, 94 yıl sonra 16 Nisan’da yapılan referandumla başkanlık sistemiyle değiştirildi. OHAL şartlarında AKP ve MHP’nin uzlaşarak TBMM gündemine getirdiği ‘tek adam’ sistemi, Yurtdışı ve Doğu’da mühürsüz oyların geçersiz kabul edilmesi gibi şaibeli olaylara rağmen, yüzde 51,41 oy oranıyla kabul edildi.

» Wikipedia'ya erişim BTK kararıyla yasaklandı, yasak hala sürüyor...

» Turizmden yana yüzü gülmeyen Antalya'da açık alanlarda içki içilmesi yasaklandı.

» Erkekler Mayıs'ta 29 kadın öldürdü, 10 kadına tecavüz etti, 34 kadına şiddet uyguladı. Elbette bunlar sadece kayda geçenler.

» MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili görüntülerin yayımlanmasına ilişkin davada, hakkında 25 yıl hapis cezası verilen CHP milletvekili Enis Berberoğlu tutuklandı.

» CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından Adalet Yürüyüşü düzenledi. 15 Haziran sabahı Ankara Güvenpark’ta başlayan Adalet Yürüyüşü, 25 gün sürdü ve Temmuz ayında İstanbul Maltepe’de gerçekleşen mitingle sona erdi. Bu eylemin devamı gelemedi ve somut neticesi görülemedi.

» Pendik'te minibüste genç bir erkek, üniversite öğrencisi Asena Melisa Sağlam'a şort giydiği gerekçesiyle fiziki saldırıda bulundu.

» 21 Temmuz 2016’da başlatılan OHAL’in, yıldönümünden iki gün sonra, bir kez daha üç ay süreyle uzatılmasına karar verildi. Her üç ayda bir, OHAL uzatılmaya devam ediyor.

» İstanbul’daki Maçka Parkı'nda bir özel güvenlik görevlisi, sıcaklardan bunalıp nefes almak için parka gelen bir kadına giydiği kıyafet nedeniyle "Senin burada böyle gezmene izin vermem" dedi.

» Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; 1, 5 ve 9’uncu sınıflarda uygulamaya konulacak 2018-2019 müfredatında "cihat" öğretileceğini resmen açıkladı ve bu kararı savundu.

» ÖSYM 2017 ÖSYS’de ikinci kez yanlış hesaplama yaparak özür diledi. Adayların ‘ek puanlı yerleştirme puanları’ yerine ‘ek puansız yerleştirme puanları’nın dikkate alındığı tespit edildi. Güncellemeyle bin 110 adayın yerleştirmesi değişti.

» Müzisyen Gülşah Erol - İstanbul'da polis, Kadıköy metro girişinde genç bir müzisyeni odaya kapatıp darp etti. “Enstrümanımı bomba, beni de terörist ilan ederek bir odaya kapattılar” diyen Erol, fiziksel saldırıyı Instagram hesabından fotoğraflarla anlattı.

» Beşiktaş ile Konyaspor arasında oynanan Süper Kupa final maçına Beşiktaşlı taraftarlar tarafından getirilen ve üzerinde "Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa" yazan pankartın stada alınmadı.

» Murat Başoğlu'nun teknede öpüşürken görüntülendiği kadının öz yeğeni Burcu Başoğlu Kabadayı olduğu ortaya çıktı. Refah içinde yüzen, hiçbir derdi bulunmayan ve ensest vakalarının çok az(!) olduğu Türkiye vatandaşları, bu özel yaşam mevzusunu haftalarca kendi derdi gibi benimseyip, kafa ve çene yordu.

» ODTÜ ormanından geçecek yol projesi için Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri, polis eşliğinde çalışmaya başladı.

» Bu ülkede insanlar daha ne kadar çirkinleşebilir sorusuna emsal teşkil edecek yeni bir olayla kahrolduk. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk'un cenazesine katılanlara saldırı düzenlendi. Cenazeyi gömdürtmemenin amaçlandığı saldırının ardından Tuğluk'un cenazesi mezardan çıkarıldı, Tunceli'de defnedildi.

» 5. sınıf sosyal bilgiler kitabından, “Atatürkçülüğü ve Atatürk İnkılaplarını Öğreniyorum” ve “Atatürk İlke ve İnkılapları” bölümleri çıkarıldı.

» Eylül'de 22 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan 32 erkekten sadece 21'i tutuklandı.

» Ana akım medya yine kendine yakışanı yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray görüşmesi haberine kendi yorumunu katarak iktidarın tepkisini çeken Nevşin Mengü, CNNTurk’ten ayrılmak zorunda kaldı.

» Müftülere nikah kıyma yetkisi veren düzenleme TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

» Başbakanlık İletişim Merkezi, Osmangazi Köprüsü ve bağlantı yollarının 13 aylık verilerini açıkladı. Devletin yap-işlet-devret projesinde 12 aylık bilançonun, garanti edilen 14 milyon 600 bin otomobil eşdeğeri geçişin yarısını bile bulmadığı görüldü. 8 milyon araçlık maliyetin Hazine’den (bizim cebimizden) karşılanacağını anlaşıldı.

» Aralık 2016'dan bu yana cezaevinde bulunan gazeteci Ahmet Şık, Frankfurt Kitap Fuarı’nda Raif Bedevi Cesur Gazetecilik Ödülü’nü aldı. Şık ödül törenine gönderdiği mesajında, "Hakikati konuşanlar düşman ilan edilip yok ediliyor" dedi. Ahmet Şık, davanın Temmuz ayındaki ilk duruşmasında, "Benim bayrağın arkasına gizleyecek bir suçum, dinin arkasına gizleyecek bir günahım yok" cümlesiyle tarihi bir savunma yapmıştı.

» CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu, dünürü ve eski özel kalem müdürünün Man Adası'ndaki bir şirkete gönderdiği milyonlarca dolarla ilgili belgeler açıkladı.  Kılıçdaroğlu belgeleri göstermek üzereyken, vergilerimizle borçlarını yamayan TRT, yayını keserek sansür uyguladı.

» Manisa'da geçen yıl mayıs ve haziran aylarında bir askerin ölümüne, binlercesinin de hastanelik olmasına neden olan zehirlenme olayıyla ilgili tutuklu olan Rota yemek şirketinin genel müdürü ile iki üst düzey yetkilisi serbest bırakıldı. Soruşturmada askerlerin zehirlenmesinden sorumlu tutulan şirketin üst düzey yöneticileri arasında tutuklu kimse kalmadı.

» Berkin Elvan davası ertelendi: 'Kaçma şüphesi yok' denen sanık polis, tutuksuz yargılanmaya devam edecek.

» Atatürk ve Kuvayi Milliye kuvvetleri için ölüm fetvası veren Mustafa Sabri'nin adının Tokat'ta bir okula verildi.

» Türkiye’yi dünya kamuoyu gözünde küçük düşüren Rıza Sarraf davası başladı. ABD’de İran’a yönelik ambargoyu delmek ve banka dolandırıcılığı dâhil suçlardan yargılanan işadamı Rıza Sarraf suçlamaları kabul etti, davanın adı Hakan Atilla davası olarak revize edildi. Sarraf, ABD’nin New York kentinde başlayan duruşmalarda Halkbank eski yöneticisi Hakan Atilla aleyhinde tanıklık yaptı. Sarraf eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a 50 milyon euro kadar rüşvet verdiğini söyledi ve "Öteki para cinsleri bu meblağın dışında. Çağlayan, İran ile yapılan işlerden yüzde 50 kar payı istedi" dedi. Sarraf ayrıca, “Çağlayan, başbakanın Ziraat ve Vakıf Bank’ında İran ticareti yapmalarına onay verdi. O dönem başbakan Sayın Recep Erdoğan’dı” ifadesini de kullandı.

» İç savaşa davetiye niteliği taşıyan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname 2017'nin son günlerine biraz olsun idrak yetisi, sağduyusu ve vicdanı olan herkesi dehşete düşürdü. Hükümetin çıkardığı 696 sayılı KHK ile; sivillere ‘darbe girişimi ve devamı niteliğindeki terör eylemleri’ne şiddet kullanarak müdahale etmeleri durumunda ceza muafiyeti getirildi.

 

 

 


Herkes bilsin