Menu

Donduran Gelenek!

fotoğraf: Bart Maat/AFP/Getty Images
 
Dünyanın değişik ülkelerinden insanlar kış mevsimine ve dondurucu soğuk sulara aldırmadan yeni yıla yüzerek girdi.

 

Hollanda'da on binlerce kişi yeni yılın ilk gününü Lahey’in turistik kasabası Sceheveningen'in soğuk sularında yüzerek karşıladı.  Erken saatlerde sahilde toplanan 40 binden fazla kişi yaklaşık 1 saat müzik eşliğinde dans ederek eğlendikten sonra kendilerini Kuzey Denizi’nin soğuk sularına bıraktı. Hollanda'daki bu Yeni Yıl Günü geleneğinin Scheveningen yüzme kulübü tarafından 1960'lı yıllarda başlatıldığı söyleniyor.


Fotoğraf: Robin Utrecht/ Action Press/Rex / Shutterstock

 

Fransa'nın kuzey liman kenti Dunkirk yakınlarındaki Malo-les-Bains plajında yapılan ​​geleneksel Yılbaşı kutlamasında renkli kıyafetler giymiş yüzlerce kişi 7 derecelik buz gibi sulara kendini bıraktı. Katılımcılara ödül olarak, sıcak bir kapta klasik Fransız soğan çorbası verildi.


Fotoğraf: Pascal Rossignol / REUTERS


Fotoğraf: Jeff J. Mitchell/ Getty Images

Scotland Kuzey Nehri'ndeki Noel Anne Kostümlü iki yüzücü için aynı şeyi söylemek zor... Oldukça üşüdükleri görülüyor.


Fotoğraf: Jeff J Mitchell/Getty Images

 

ABD'nin New York kentinde termometrelerin sıfırın altında 9 dereceyi göstermesine rağmen New York'taki gelenek bu yıl da bozulmadı ve yüzlerce kişi mayo ve renkli kostümlerle kendilerini Atlantik Okyanusu'nun soğuk sularına bıraktı.

 

İtalya'da 4 katılımcı Roma İmparatorluğu'ndan kalma Tiber Nehri'nin soğuk sularına dalma adetini yerine getirdi. Yeni yılın ilk günü 17 metreden atlamanın dileklerin gerçekleşmesini sağladığına, sağlık ve mutluluk getirdiğine inanılıyor.

 

(Haber Kaynak: Euronews)

 

 

 

 


Herkes bilsin