Menu

İthaki Akademi Nisan ayını yeni atölyelerle karşılıyor

 

İthaki Yayınları tarafından geçtiğimiz yıl kurulan İthaki Akademi; felsefe, edebiyat, resim, tasarım vb. alanlarda çeşitli başlıklarda açılan atölyelerine yenileri ekledi.

 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

Sinema, tiyatro, edebiyat, felsefe, resim ve tasarım gibi alanlarda ‘hereksin katılımına açık’ atölyeler düzenleyen İthaki Akademi’nin yeni programı açıklandı. Yeni dönemde editörlük, çeviri, edebiyat ve psikoloji, yazı atölyesi yanında çocuklar için de seçenekler sunuluyor.

 

“Süha Oğuzertem ile Eleştiriye İlk Adım Atölyesi” kitap tanıtım ve eleştiri metinleri incelenerek gerçekleştirilecek. Her katılımcının bir kitap tanıtımı ya da eleştirisi yazabilecek yetkinliğe ulaşması hedefleniyor.

“Edebiyat ve Psikoloji Atölyesi” Nihan Kaya ile yürütülecek. Jung Psikolojisi’ne giriş niteliğinde olan bu atölye, sanatı ve edebiyatı Freudyen, Jungçu, Lacancı ve başka birçok teorinin perspektifinde ele alan farklı yaklaşımları tartışacak.

“Hakan Bıçakçı ile Kurmaca Atölyesi” kurmaca türlerinin ve tekniklerini anlatacak. Atölye, anlatı türleri, yazım teknikleri, roman – öykü – film dili ayrımı ve sinema tarihini öğretmeyi hedefliyor.

“Çanta ve Ayakkabı Desen Tasarımı Uygulama/Boyama Atölyesi”ni tasarımcı, karikatürist ve illüstratör Fatima Yıldız Erkan yapıyor. Tasarımla ilgili olan herkesin katılabileceği atölyede desen tasarımları uygulamalarla gerçeğe dönüşebilecek.

“Fantastik Kurgu ve Popüler Kültür Atölyesi” Kayra Keri Küpçü tarafından gerçekleştirilecek. Fantastik sözcüğünün ne anlama geldiğinden başlanacak ve hayal gücünün sınırları zorlanacak.

Çocuklara yönelik atölyelerde ise hem okur – yazarlık hem de matematik var.

Can Gürses tarafından yürütülecek olan “Oyunlarla Temel Matematik Atölyesi” çocuklara matematiğin gerçek, eğlenceli ve günlük hayatla bağlantılı olan yüzünü göstermeyi hedefliyor.

Tülin Kozikoğlu, “Keyifle Okuyorum Özenle Yazıyorum” isimli çocuklar için yaratıcı yazı atölyesi, yazmaya meraklı çocukları bekliyor. Çocuklar oyunlarla yazmayı, okumayı ve farklı düşünmeyi deneyimleyecekler.

 

 

 

 


Herkes bilsin