Menu

İzmirli iki genç yetenek tüm kötü gelişmelere inat umut veriyor!

‘Fark Yaratanlar’da bu hafta İzmirli iki genç yetenek var. Biri 12 yaşında buz pateninde dünya rekoru kıran ‘Altın Çocuk’ lakaplı Efe, diğeri ise 13 yaşındaki çello virtüözü Arya Nur Güneş...
Bu pırıl pırıl gençler tüm kötü gelişmelere inat umut veriyorlar...

 

12 yaşındaki İzmirli Efe buz pateninde dünya rekoru kırdı

Efe Çetiz, Türkiye’de çok fazla sporcu yetişmeyen ve uluslararası arenada büyük başarı sağlanamayan buz pateninde adını dünya rekoruna yazdırdı. Çetiz, Ankara’da düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda Dünya Basic Novice A Boys kategorisinin teknik kısmında 23.03 puanla ‘dünya rekoru’ kırdı.

Katıldığı her yarışmada derece alarak başarı basamaklarını birer birer tırmanan İzmir Büyükşehir Belediyesporlu Efe Çetiz'in topladığı 30 madalyadan 26’sı altın. Bu nedenle, antenörleri Efe'ye “Altın çocuk” adını taktı.

Efe, European Criterium Turnuvası kapsamında İtalya'da düzenlenen Coppa Europa Yarışması'nda da Minik Erkekler kategorisinde 26,60 puanla birinci olmuştu. 26 yıldır düzenlenen bu yarışma sonrasında Çetiz, “Golden Book”a (Altın Kitap) giren ilk ve tek Türk patenci oldu.

İdolü ABD'nin yıldızı Nahtan Chen olan Efe’nin annesi Oksan Çetiz çok önemli bir noktaya değinmiş Hürriyet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada;

“Dünyaya kafa tutan bir sporcu yetiştiriyoruz. Ancak bir yere kadar destekleyebiliyoruz. Destek arayışındayız çünkü çoğu zaman yılmak üzere oluyoruz. Umudumuzu kaybettiğimiz zamanlar oluyor. Tüm imkanları zorluyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi Buz Sporları Salonu ve antrenörlerimizin, kulübümüzün katkısı büyük. Ancak yurt dışında kampları, çalışmaları da görüp karşılaştırması dünya standartlarındaki bir sporcu için mutlaka olması gereken şeyler. Bireysel olarak bir yere kadar destekleyebiliyoruz. Ne yapabiliriz onun telaşındayız. Hedefleri büyük."

Bu başarılı genç sporcunun dünya standardında bir sporcu olabilmesi için desteğe ihtiyaç var!

(Kaynak: Hürriyet)

 

Katıldığı ilk uluslararası yarışmada ödül alan 13 yaşındaki çello virtüözü Arya Nur Güneş dünyaya açılmak istiyor

Arya Nur doktor bir anne babanın ikiz kızlarından biri. 9 yaşındayken tıpkı ikizi gibi kendisine de epilepsi teşhisi konan Arya Nur’un müziğe yeteneği 4 yaşındayken fark edildi. Ailesi, 6 yaşında piyano çalan ve beste yapmaya başlayan kızlarını konservatuvara göndermeye karar verdi.

Sınavlarda başarılı olan Arya, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Devlet Konservatuvarı Müzik ve Bale Ortaokuluna kabul edildi ve eğitmeni Prof. Dr. Çağlayan Ünal Sümer'in tavsiyesi ile yaklaşık 3 yıl önce, 10 yaşındayken, çello (viyolonsel) çalmaya başladı.

29 Kasım-2 Aralık'ta Litvanya'nın Kaunas şehrinde düzenlenen "Kaunas Sonorum 2017 Genç Müzisyenler Uluslararası Müzik Yarışması"na katılan İzmirli genç yetenek, ilk yarışması olmasına rağmen, 18 ülkeden yaşları 10 ila 23 arasında değişen 590 müzisyen arasında jüri özel mansiyon ödülüne layık görüldü.

İdolünün dünyaca ünlü İngiliz müzisyen Jacqueline du Pre olduğunu belirten Güneş, ileride dünya çapında bir çellist olmak istiyor;

"Müziğimle insanlara duygularımı yansıtmak ve dokunmak istiyorum. Jacqueline du Pre gibi ben de başkalarına ilham olmak istiyorum. Müziğimi geniş bir kitleye tanıtmayı hedefliyorum."
 

DEÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sümer ise Arya'nın "Yaşına göre çok ileride ve onun özel olduğunu düşündüğünü” belirtti ve  “Arya bu yarışmayla sadece başlangıç yaptı. Sanatta en önemli şey, doğallığınızı koruyarak gelişimi sağlamak. Dolayısıyla yarışmalar bize hep basamak olacak." ifadelerini kullandı.

(Kaynak: NTV)

 

 


Herkes bilsin