Menu

Nöroprotez gelişiminde önemli adım: Hisleri iletebilen ilk taşınabilir biyonik el geliştirildi

fotoğraf: bbc.com

Bilim insanları, İtalya'nın Roma kentinde dokunma hissini iletebilen ve laboratuvar dışında kullanılabilen ilk biyonik eli tanıttı.
 

AYKIRI AKADEMİ - HABER

25 yıl önce elini kaybeden Almerina Mascarello’ya takıldı biyonik eli geliştirenler arasında İtalya, İsviçre ve Almanya'dan mühendisler, sinirbilimciler, cerrahlar ile elektronik ve robot uzmanları bulunuyor.

"Neredeyse elim geri gelmiş gibi oldu" diyen Mascarello; "anında hissediyorsunuz, tıpkı elinizmiş gibi... eskiden zor olan kıyafet veya ayakkabı giymek gibi sıradan fakat önemli işleri sonunda yapabilmeye başladığınızda tamamlandığınızı hissediyorsunuz" diye ekledi.

Aynı ekip 2014'te de hisleri iletebilen ilk biyonik eli geliştirmişti ancak bu elin bağlı bulunduğu bilgisayar çok büyük olduğu için yalnızca laboratuvarda kullanılabiliyordu. Elin çalışması için gereken bilgisayarı bir sırt çantasına sığdırmayı başaran ekip, biyonik eli ilk defa taşınabilir hale getirdi.

Prototip aşamasında olan biyonik el, 6 aylık deneme kullanımından sonra  geliştirilmek üzere geri alındı. Eli geliştiren ekip, sırt çantasında bulunan teknolojiyi daha da küçültmeyi ve sonunda piyasaya sürülebilecek bir biyonik el yaratmayı planladıklarını belirtti.

 

Nöroprotez gelişiminde önemli adım!

Bu biyonik protez,  makinalarla insan bedeni arasındaki arayüz olan nöroprotezlerin gelişiminde önemli bir aşama...

Nöromühendis Prof. Silvestro Micea  "Bir defa robot protezi beyninizle kontrol etmeyi başardıktan sonra bir eldeki beş parmakla yapabileceğinizden daha karmaşık şeyler başarabilen protezleri yapmayı hayal etmeye başlarsınız" dedi.
 

Nasıl çalışıyor?
Protez elin üzerinde dokunduğu maddenin yumuşak mı sert mi olduğunu algılamasını sağlayan alıcılar bulunuyor.
Protez, bu alıcılardan gelen mesajları sırt çantasındaki bir bilgisayara aktardıktan sonra bilgisayar da mesajları beynin algılayabileceği sinir sinyallerine çeviriyor.
Bu sinyaller Mascarello'nun kolundaki sinirlere bağlanan elektrotlar tarafından beyne iletiliyor.
Yapılan testlerde gözü bağlanan Mascarello, dokunduğu nesnelerin sert mi yumuşak mı olduğunu algılamayı başardı. (BBC Türkçe)

 

 

 

 


Herkes bilsin