Menu
7 Şubat 2018

“Made on earth by humans!”

fotoğraf: SpaceX

ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk'ın girişimiyle yapılan dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü'nden uzaya fırlatıldı. FalconHeavy içinde uzaya gönderilen Tesla model otomobil ise sosyal medyayı salladı.


AYKIRI AKADEMİ – HABER & VIDEO

İnsanoğlunun Mars hayali için dev bir adım atıldı. Elon Musk’ın şirketi SpaceX'in Falcon Heavy roketi Mars yolculuğu için uzaya fırlatıldı.

Roket Musk'ın Tesla Roadster’ını da uzaya taşıdı. Kırmızı spor arabanın sürücü koltuğuna astronot giysileri giyen cansız bir manken oturdu. 'Space man' adı verilen bu manken kısa sürede sosyal medyanın en çok konuşulan konusu oldu.

Uzaya gönderilen Tesla Roadster için Musk her detayı ince ince düşünmüş görünüyor.

Otomobilin torpido gözünde "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy" (Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi) kitabı yer alıyordu.

Otomobilin ekranında "Don't Panic" (Panik yapma) yazısına yer verildi.

Radyoda David Bowie'nin 'Space Oddity' şarkısı çaldı

“Made on earth by humans!” (Dünyada insanlar tarafından yapıldı!) yazıyordu.

Elon Musk, gazetecilere yaptığı açıklamada "Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Roketten Mars'ın yörüngesine yerleştirilecek aracın, bir kaç yüz milyon hatta milyarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz" dedi.

'Starman'ın uzay uçuşunu buradan izleyebilirsiniz.

 

FalconHeavy Mars’a Ne Zaman Ulaşacak?

Üç besleyici roketi ve 27 motoru olan Falvon Heavy adlı roket, 2 milyon kilogram itme gücünde. Roket, 45 yıl önce NASA'nın astronotları uzaya taşıdığı 'Satürn 5' roketlerinden sonra fırlatılan en güçlü roket olma özelliği taşıyor. Tesla'nın uzay aracının 6 ay sonra Mars'a ulaşması bekleniyor.

SpaceX tarafından canlı olarak yayımlanan fırlatma anı youtube tarihinde en çok izlenen 2. video oldu. Fırlatma sonrasında, SpaceX tarafından düzenlenen ve roketin yapım aşamasından itibaren görüntülerin paylaşıldığı videoyu buradan izleyebilirsiniz.

 

(Kaynak:NTV)

 


Herkes bilsin