Menu
10 Ocak 2018

“Çocukların Telefon Kullanım Süresini Kısıtlayacak Bir Yazılım Geliştirin!”


İki büyük yatırımcısı Apple’a çocukların telefon bağımlılığını çözmesi için çağrı yaptı.


AYKIRI AKADEMİ – HABER

BBC’nin haberine göre Apple'ın toplamda iki milyar dolar tutarındaki hisselerini elinde tutan iki büyük yatırımcı grubu (Jana Partners LLC ve California'daki bir öğretmen emekli sandığı’CalSTRS) şirkete çocukların akıllı telefonları kullanım süresini kısıtlayacak bir yazılım geliştirmesi çağrısında bulundu.

Bir mektupla iletilen çağrıda, yatırımcılar akıllı telefonların aşırı kullanımının çocuklar üzerindeki etkisinin göz önünde bulundurulması talep edildi. Akıllı telefonların aşırı kullanımının çocukların derslerine engel olduğu, öğrencilerin ev ödevlerine konsantre olma yeteneğine zarar verdiği ve uykusuz bıraktığı sonucuna varan çeşitli araştırmalara dikkat çekildi.  Sosyal medyanın aşırı derecede kullanılmasının çocukların kendilerine olan güvenini olumsuz etkilediğinden ve depresyona girmelerinde oynadığı rolden bahsedildi.
 

Genç neslin idollerinden Selena Gomez, 2016 yılında  - böbrek hastalığı (lupus) yanında - sosyal medyaya bağımlılığı sebebiyle oluşan depresyon ve kendine güven sorunlarına yönelik tedavi göreceğini belirtmiş ve dünya turunun  Avrupa ayağını iptal etmişti.  Genç sanatçı tedavisi ile bağlantılı olarak 3 aylık süre ile akıllı telefonu ve sosyal medya hesaplarını kullanım dışı bırakmıştı.

Mektupta ayrıca, Apple'ın akıllı telefon kullanımı konusundaki kaygıları gidermemesi durumunda piyasa değerinin düşebileceği ve genel olarak marka değerinin zarar görebileceği belirtildi.


Akademisyenler Çağrıdan Memnun

Çok sayıda anne ve baba çocuklarının akıllı telefonlarla geçirdiği süreden kaygılı.

Reuters ajansının haberine göre Amerikalı gençlerin yarısı cep telefonlarına bağımlı olduklarını düşünüyor. Araştırmalar çocukların giderek daha küçük yaşlarda akıllı telefonlarla karşılaştığını gösteriyor.
 

Geçtiğimiz yıllarda Amsterdam’daki Rijkmuseum’da çekilen bu fotoğraf sosyal medyada uzun süre gençlerde telefon bağımlılığının simgesi halini almıştı. Fotoğrafta Rembrandt’ın ‘Gece Bekçisi’ tablosunun önünde, sanata ve dış dünyaya ilgilerini tamamen kaybetmiş ve akıllı telefona gömülmüş çocuklar görünüyordu. Daha sonra ortaya çıkan fotoğraflar ve açıklamalar çocukların müze tarafından hazırlanan bir aplikasyondan tabloya ilişkin bilgileri incelediğini ortaya koydu. Ancak bu fotoğraf hala çocuklar ve akıllı telefon bağımlılığı denince akla ilk gelenler arasında. Fotoğraf: Getty Images

Çocukların akıllı telefon kullanımının kontrol edilmesine yönelik çağrıyı, bu konuda araştırma yapan akademisyenler memnuniyetle karşıladı.

Sosyal Psikoloji Profesörü Sonia Livingstone ‘telefon imalatçıları, sosyal medya şirketleri ve internet servisi sağlayıcılarının bu konuda tek bir ses olarak davranmaları gerektiğine’ vurgu yaptı ve “cihazların tasarlanış şekli, çocuklarla anne ve babaları arasında çok sayıda soruna yol açıyor" dedi.

Pazartesi günü kamuya açık olarak Wall Street Journal’da yayımlanan mektupla ilgili olarak Apple sözcüsü şu ana kadar bir açıklama yapmadı.

Aslen Apple halihazırda iphone’daki bazı uygulamalarda ebeveynler için kontrol ve kısıtlama imkanı sunuyor. Ancak yatırımcıların talebi çocuk ve gençlerin telefon kullanım süreleri üzerinde kontrol sağlayacak bir yazılım.

Bu mektup Apple üzerinde yeni bir baskıya işaret ediyor. Şirket geçtiğimiz ay yeni modellerin satışını arttırmak amacıyla eski iphone modellerinin performansını yavaşlattığı konusunda eleştirilere maruz kalmıştı.

 


Kaynak/Alıntı: BBC Türkçe - News.sky.com

 

 

 


 

 


Herkes bilsin