Menu
25 Ekim 2017

Albert Einstein'dan ‘Mutluluğun Teorisi’

Einstein’in 1922 yılında bahşiş yerine kuryeye verdiği el yazması notlar, 95 yıl sonra  açık artırmada 1 milyon 560 bin dolara satıldı...
 

AYKIRI AKADEMİ – HABER

Albert Einstein'ın 1922 yılında yazdığı ‘mutluluk tavsiyeleri içeren iki notu Kudüs'teki açık artırmada 1 milyon 560 bin dolara satıldı.

Notlar herhangi bir bilimsel değer/önem taşımamakla birlikte, özellikle yazılış zamanı açısından önenme sahip. Bu notlar; tarihin en büyük beyinlerinden birinin, hayatının belki de en önemli dönemindeki düşüncelerini kavramamınız sağlayacak emsalsiz bir belge niteliğinde...

1922 ye dönelim...Almanya doğumlu fizikçi Einstein ‘izafiyet teorisi’ ile ün kazanmış ve Nobel Fizik Ödülü’nü henüz kazanmıştır. Akademik bir konuşma yapmak için Japonya’ya giden Einstein, Tokyo Imperyal Hotel’de kalırken, bir kurye kendisine mesaj getirir.Hikaye burada biraz karışır ya kurye bahşiş almayı reddeder, ya da Einstein’in yanında bahşiş vermek için bozuk para yoktur; her iki şekilde de, satıcının anlattığı hikayeye göre (kuryenin akrabası), Einstein kuryeye bahşiş yerine üzerinde kendi el yazısı bulunan iki not verir.Notlarda Einstein’in ‘Mutluluk Formülleri’ yazmaktadır.Ünlü fizikçi  “Eğer şanslıysan, bu notlar sıradan bir bahşişten çok daha değerli olacak” diyerek notları kuryeye verir. 95 yıl sonra notlar Kudüs’te açık arttırmada yaklaşık 1.6 milyon dolara satılır.

 

Einstein tarafından Almanca el yazısı ile yazılan 'mutluluk tavsiyeleri' şu şekilde;

"Başarı peşinde koşmak ve bununla beraber gelen sürekli huzursuzluğa karşın, sakin ve alçak gönüllü bir yaşantı daha fazla mutluluk getirecektir."

"Eğer istek varsa, bir yolu vardır"

 

Kuryenin, Einstein’in mutluluk tavsiyelerine uyup uymadığını bilmiyoruz... ya da mutlu bir hayat sürüp sürmediğini.... Ancak ‘Einstein’in Mutluluk Notları’nı satan kuryenin yeğeninin şu sırada ‘mutlu (!)’ olduğuna şüphe yok.  Zira Kudüs'te satışa çıkarılan el yazısı notların, ulaştığı değerin açık artırma öncesi tahmin edilenin üzerinde olduğu belirtiliyor.

 


Kaynak: Daily Telegraph

 


Herkes bilsin